Kalisz
5 mln zł na usunięcie odpadów niebezpiecznych

Miasto Kalisz otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dotację w wysokości około 5 mln zł na usunięcie odpadów niebezpiecznych, składowanych w jednym z magazynów w Szczypiornie. To połowa łącznej kwoty, jaką będzie trzeba przeznaczyć na ten cel.

Reklama
Nielegalnie składowane odpady w Szczypiornie zostały ujawnione kilka lat temu. Właściciel magazynu nie usunął ich. Aby chronić mieszkańców, Miasto przejęło magazyn z zamiarem usunięcia chemikaliów. Likwidacja składowiska to jednak zadanie niezwykle kosztowne, oszacowane na około 10 milionów złotych. Z uwagi na ten fakt samorząd Kalisza szukał dofinansowania zewnętrznego na ten cel, wnioskując o 80% całej kwoty potrzebnej do usunięcia chemikaliów.

Początkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zaproponował dotację w wysokości 25% całkowitego budżetu tego procesu. Wartość tę udało się jednak podwoić.

- Bardzo dobrze, że udało się zwiększyć kwotę dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, chociaż i tak jest to kwota niższa, niż wnioskowaliśmy. Z drugiej strony te 50% to maksimum tego, co obecnie mogliśmy uzyskać. W lipcu zapadnie ostateczna decyzja co do kwoty dofinansowania, ale mam nadzieję, że już nic się nie zmieni i jeszcze w tym roku będziemy mogli  przynajmniej rozpocząć proces usuwania tych odpadów – skomentował decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska prezydent Krystian Kinastowski.

Mieszkańcy Szczypiorna mogą więc już spać spokojnie. Odpady, które niepokoiły ich przez kilka lat, niebawem zostaną usunięte i zutylizowane.

Reklama_________________________________________________________________________________________

 
Bezpłatnie dostarczamy zakupy
- w Kaliszu, 
Ostrowie Wlkp.
 
   

Kliknij:
        

_____________________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl