Wiele miast (14)

Barwna Oktawa Wielu Kultur w BiałymstokuPodlaska Oktawa Kultur jest międzynarodowym festiwalem muzyki, sztuki i folkloru, na które przyjeżdża wielu gości z całej Europy.

Reklama
Barwna Oktawa w Białymstoku

Podlaskie jest unikalnym regionem, gdzie żyją różne społeczności, które już od wieków pielęgnują własne tradycje, wiarę i kulturę. Ponad dziesięć lat temu ludzie związani z kulturą wpadli na pomysł zorganizowania festiwalu kultury i sztuki ludowej. I tak powstała Oktawa Kultur, gdzie przez kilka dni pod koniec lipca, wszyscy mieszkańcy mogą podziwiać zupełnie za darmo występy różnych gości z kraju i świata, którzy prezentują śpiewy i tańce własnego regionu.
 
Bogactwo barw, dźwięków jest niesamowite. Kolorowe stroje przyciągają wzrok. Pierwszego dnia Oktawy, Białystok ma okazję podziwiać niezwykłą paradę, która przemierza centrum miasta. Na tej paradzie prezentują się wszyscy wykonawcy z danego roku. Przyjeżdżają najczęściej z różnych zakątków Europy. Często Oktawa gości zespoły z Gruzji, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Litwy, a także są nasze, rodzime, polskie zespoły prezentujące folklor swojego regionu.
 
Ustawiona w centrum miasta, na Rynku Kościuszki scena, rozbrzmiewa od środy do niedzieli symfonią dźwięków i kolorów. Miasto dba nie tylko o uczestników, ale również o publiczność. Przed sceną, co roku, ustawione są ławki, dzięki czemu wstępy mogą oglądać ludzie starsi, dla których stanie na koncertach byłoby bardzo uciążliwe, zwłaszcza, że trwają około kilku godzin.


    Goście z całej Europy

Białystok umie dzielić się dobrymi rzeczami, dlatego w porozumieniu z gminnymi ośrodkami kultury, organizowane
są imprezy w regionie.

Zespoły występujące na głównej scenie w Białymstoku, odwiedzają bardzo wiele miejscowości województwa podlaskiego, gdzie również przybywają tłumy ludzi, aby
móc wspólnie bawić się przy przepięknych dżwiękach.
To jedyna okazja, żeby na żywo wysłuchać i obejrzeć reprezentantów innych kultur.

Wieść o tak niezwykłym wydarzeniu rozeszła się na cały kraj, dlatego nie tylko mieszkańcy są na widowni. Z różnych stron przybywają goście. Przy sprzyjającej pogodzie i braku opadów, widok centrum miasta jest zachwycający, bo po zakończeniu koncertów miasto nadal żyje. Na Rynku pozostaje bardzo wielu ludzi, którzy w licznych, kawiarnianych ogródkach zostają i w cieniu wielkiej sceny przebywają ze znajomymi, rozmawiając i ciesząc się z własnego towarzystwa.

      
 
Jeśli ktoś chce przyjechać, warto z wyprzedzeniem pomyśleć i zarezerwować hotel w Białymstoku, żeby móc spokojnie imprezować, wiedząc że jest gdzie przenocować. Baza hotelowa jest dość duża. Gdy rezerwację robi się z dużym wyprzedzeniem, można mieć do wyboru wiele ciekawych lokali, czy to w centrum, czy na obrzeżach miasta. Oferta jest o tyle zróżnicowana, że poruszając się samochodem, można wynająć hotel w cichym miejscu na rogatkach miasta. Istnieją miejsca, gdzie goście mają zapewniony nie tylko nocleg, ale bogatą w smaki kuchnię i szereg usług związanych ze SPA.
 
 
Piękne Podlasie 

Oktawa Kultur jest okazją, aby przyjechać do Białegostoku, poznać miasto i jego ciepłą, przyjazną atmosferę. Jeden z podróżników zagranicznych postanowił objechać rowerem granice Polski. Opowiadał, że jadąc przy wschodniej granicy, nie musiał spać w namiocie i organizować sobie pożywienia. Co więcej, nie korzystał w ogóle z roweru! Trafiał od domu do domu, gdzie oferowano nocleg, żywiono i organizowano transport dla niego i jego roweru do kolejnego miejsca, do którego chciał dotrzeć! W miejscu docelowym zazwyczaj znajdował się jakiś znajomy lub rodzina, gdzie podróżnik był umieszczany i dzięki takiemu łańcuchowi powiązań koleżeńsko-rodzinnych, przejechał wschodnią Polskę z rowerem na przyczepce samochodowej.
 
Kontakty międzyludzkie, więzi, które na wschodzie jeszcze nie wymarły i gościnność, to najcenniejsze wartości naszego regionu, które powinniśmy pielęgnować.
 

Więcej: www.DworCzarneckiego.pl

 
stat4u PortalPOLSKA.pl