Wiele miast (351)

Chiptuning ciężarówki – co warto wiedzieć?

Chiptuning ciężarówki jest bardzo dobrą metodą na obniżanie spalania, zwiększanie mocy oraz momentu obrotowego silnika i poprawy wydajności floty samochodów ciężarowych w przewozach międzynarodowych, kurierskich oraz szeroko rozumianym transporcie samochodowym.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się o kolejnych zaletach tego rozwiązania dla posiadaczy samochodów ciężarowych!

Reklama
Bez względu na to, czy mowa o dużych ciągnikach siodłowych, czy o autach dostawczych, istnieje możliwość chiptuningu.


Czym jest chiptuning? Na czym polega?

Chipy tuningowe to proste elementy do samodzielnej instalacji, dzięki którym można przeprowadzić chiptuning silnika. Polega to na zmianie podstawowych parametrów jego pracy. Ma to na celu zyskanie większej mocy. Silniki, które są produkowane od co najmniej dwudziestu lat, są sterowane elektronicznie. Do tego celu służy sterownik elektroniczny, zwany też komputerem ECU albo komputerem sterującym pracą silnika.

Pamięć tego urządzenia ma tzw. mapę – prosty program komputerowy. Komputer sterujący pracą jednostki napędowej pobiera dane z czujników, a potem, na podstawie tych danych, dobiera odpowiednie ustawienia z mapy silnika. Dzięki nim możliwe jest sterowanie pracą recyrkulacji spalin, wtryskiwaczy zaworu, filtra cząstek stałych, turbosprężarki  oraz innych podzespołów.

 
Producenci pozostawiają zapas mocy w sporej części silników. Chiptuning silnika sprawia, że
do właściwej jednostki napędowej zostaje opracowana nowa mapa silnika. Dochodzi do zmiany różnych parametrów, w tym ilości powietrza pompowanego przez turbosprężarkę czy dawki wtrysku. Zapewnia to możliwość szybkiego poprawienia osiągów silnika!


Chiptuning ciężarówki – przyrost mocy przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa 

Chiptuning cieżarówki jest sposobem na zwiększenie elastyczności maszyny, co wiąże się
nie tylko z lepszymi osiągami, ale także z bardziej wydajną pracą oraz mniejszym spalaniem. Wszystkie modyfikacje są bezpieczne dla pojazdu, a jednocześnie pomagają w pozbyciu się popularnych, kosztownych i frustrujących usterek. Modyfikacje mapy silnika sprawią, że pojazd staje się znacznie bardziej oszczędny. Właściciele firm dzięki temu zarabiają więcej na swoich transportowych usługach. Im więcej zaoszczędzonego paliwa, tym większy zysk. Modyfikacje mapy silnika to bezpieczne rozwiązanie dla auta, a ich efekty – bardzo zadowalające.

Podniesienie mocy przynosi kilka korzyści dla użytkownika pojazdu mechanicznego:

 
    • mniejsze spalanie
 
    • lepsze przyśpieszenie
 
    • elastyczna praca silnika.

 
Poprzez elektroniczne wyłączenie dpf, egr, klap wirowych zyskuje się oszczędności i unika kosztownych zakupów wymienionych części. Poprzez podniesienie dawki startowej, pojazd czy zimny, czy ciepły, odpala bez żadnych problemów, szczególnie pojazdy z systemem sterowania silnika elektronicznym i common rail.
 
Chiptuning w samochodach ciężarowych zyskuje na popularności. Opisane w niniejszym artykule korzyści (m.in. oszczędności paliwa), przekonują coraz większą ilość kierowców na terenie całego kraju. Jeśli jesteś właścicielem dużej ilości ciężarówek, jest to zdecydowanie opcja dla Ciebie.


Materiał zewnętrzny.
stat4u PortalPOLSKA.pl