Wiele miast (345)
Czy należy kąpać psa?

 

Wśród miłośników psów od lat trwają dyskusje o tym jak często należy kąpać naszych czworonożnych przyjaciół.  - Nie dajmy się zwieść wątpliwym autorytetom, które twierdzą, że kąpanie psa jest sprzeczne z ich naturą. Zaniedbana psia sierść robi się tłusta, brudna i zakurzona a skórze nie pozwala oddychać. W konsekwencji nasz pies wydziela bardzo nieprzyjemny zapach - mówi Karolina Cieślachowska, właścicielka Sklepu Zoologicznego Psia Kość (www.sklep-psiakosc.pl)

Reklama

Częstotliwość kąpieli jest uzależniona przede wszystkim od rasy i wieku psa, a także od rodzaju sierści i trybu życia naszego zwierzaka. Psy rasowe i wystawowe należy kąpać zgodnie z zaleceniami specjalistów. Psiaki domowe, cieszące się dobrą kondycją, nienarażone na ryzyko przeciągów, można z powodzeniem kąpać nawet raz w miesiącu. Tak częste zabiegi nie wpłyną negatywnie na stan skóry i sierści. Wręcz przeciwnie – regularna pielęgnacja sprawi, że za psem nie będzie się unosił nieprzyjemny zapach. Z kolei zdrowe psy mieszkające w budzie przy domu, powinny być kąpane nie częściej niż dwa razy do roku, najlepiej w ciepły, słoneczny i bezwietrzny dzień. Psiaki podwórzowe są narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne i skoki temperatury. Ich skóra posiada naturalną, łojową barierę, która chroni zwierzaka przed zimnem, deszczem oraz atakiem patogenów. Zbyt częste kąpiele mogą zaburzyć naturalną równowagę psiego organizmu. Bez względu na tryb życia, psa należy wykąpać zawsze, gdy wymaga tego stan jego sierści, np. pies wytarzał się w nieczystościach - doradza ekspertka ze Sklepu Zoologicznego Psia Kość.

 

Warunki kąpielowe

Bardzo niewiele psów lubi poddawać się kąpielom. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, aby cały zabieg przebiegał szybko, sprawnie i bezproblemowo. Najlepszą porą na kąpanie psa jest wieczór, już po ostatnim spacerze, tak aby psia sierść zdążyła wyschnąć przez noc. Wyjątkiem są ciepłe letnie dni, podczas których nasz zwierzak może swobodnie wyschnąć na spacerze. Psa można dosuszyć przy pomocy suszarki, oczywiście jeśli nasz pupil nie czuje przed nią lęku. Warto zadbać o właściwą temperaturę wody – skóra psa jest nieco cieplejsza niż nasza, dlatego woda odpowiednia dla ludzi, dla psa może być za zimna. Specjaliści polecają, aby kąpiel przebiegała w temperaturze ok. 36-39 °C. Należy pilnować, aby woda nie dostała się do uszu, oczu i nosa – zaleganie wody w długich przewodach słuchowych może spowodować zapalenie ucha. Nie powinniśmy zbyt długo przetrzymywać psa w wodzie w detergentem, gdyż grozi to pomarszczeniem naskórka, a w konsekwencji otwiera drogę dla drobnoustrojów.

 

Środki higieniczne

Niezwykle istotną kwestią jest dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. W żadnym wypadku nie należy myć psa szamponami i mydłami przeznaczonymi dla ludzi albo środkami chemicznym, np. płynem do prania - osrzega Karolina Cieślachowska. Szampon naszego pupila powinien być hipoalergiczny, dostoswany do rodzaju i koloru sierści oraz rasy psa. Nieodpowiedni dobór kosmetyków może skutkować świądem, przesuszeniem skóry, łojotokiem i ciągłym drapaniem, które może prowadzić do powstawania ran i łysych placków na skórze - dodaje

stat4u PortalPOLSKA.pl