Wiele miast (351)

Czy opłaca się firmom inwestować w outsourcing IT?

 
Wraz z ekspansją przedsiębiorstwa lub organizacji coraz trudniej jest nadążyć za natłokiem pojawiających się codziennie zadań.

Kwestie, które początkowo nie stwarzały jakiegokolwiek problemu w pewnym momencie stają się bolączkami, z którymi nasz personel przestaje sobie radzić.

Reklama
Co w takim przypadku należałoby zrobić? Jedną z najskuteczniejszych metod zmniejszenia ilości obowiązków jest tak zwany „outsourcing”, a więc zlecanie podwykonawstwa określonych zadań stronom trzecim. Doskonale sprawdza się on w kwestii prowadzonej księgowości, obsługi klienta, czy też…aspektów informatycznych funkcjonowania firmy.
 
Nie jest tajemnicą, iż wdrażanie, testowanie, konfigurowanie, a następnie ostateczne personalizowanie rozwiązań z branży IT nastręczyć może wielu problemów, jednocześnie wymuszając na przedstawicielach szczebla kierowniczego przedsiębiorstwa poświęcenie wielu zasobów oraz czasu, które to mogłyby być spożytkowane z większą korzyścią dla firmy.

Z uwagi na ten fakt, warto zdecydować się na przeznaczenie ustalonej części generowanego przychodu na zlecenie firmie zewnętrznej obsługi oraz konserwacji systemu informatycznego. Będziemy mieli w takim przypadku pewność, iż ewentualne błędy programowe czy awarie sprzętu nie poskutkują paraliżem informatycznym na wszystkich szczeblach przedsiębiorstwa, a stanowić będą jedynie kilkuminutowy problem, który to usunięty zostanie niezwłocznie przez odpowiednio wyszkolonych informatyków.    
 
Zlecając outsourcing usług informatycznych, przedsiębiorcy obawiają się, iż znacznie obniży on zyski osiągane z tytułu prowadzanej działalności gospodarczej. Jest to błędne przekonanie. Eksperci z firmy Softwarehut z Białegostoku, przedstawiają statystyki, z których jasno wynika, że zlecenie świadczenia usług informatycznych firmie zewnętrznej przynieść może nawet 50 % obniżenie kosztów operacyjnych, które w przeciwnym wypadku należałoby przeznaczyć na odpowiednie przeszkolenie własnej kadry, zakup niezbędnego wyposażenia oraz oprogramowania, jak też regularną organizację szkoleń zapewniających podnoszenie umiejętności informatycznych pracowników. Outsourcing IT jest więc nie tylko rozwiązaniem wygodnym, ale i pozwalającym w zauważalnym stopniu podreperować budżet przedsiębiorstwa.
 
Ostatnią kwestia, jaką należy w tym miejscu poruszyć jest możliwość zatrudnienia wysoce wyspecjalizowanych pracowników zewnętrznych, którzy posłużą swoją wiedzą oraz doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów z nieprawidłowo działającym osprzętem lub oprogramowaniem, usuną z dysków komputerów potencjalnie niebezpieczne pliki, lub też doradzą wprowadzanie modyfikacji w systemie informatycznym. Zwłaszcza te ostatnie bezpośrednio przełożą się na wydajniejsze jego funkcjonowanie czy też ułatwią korzystanie z jego zasobów pracownikom.
 
Outsourcing IT jest rozwiązaniem niezwykle popularnym i praktykowanym przez stale rosnącą liczbę przedsiębiorstw oraz organizacji. Jeżeli dysponujemy wystarczającymi środkami inwestycyjnymi, warto przekazać część swoich obowiązków profesjonalistom, aby samemu móc spożytkować czas i siły na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej. (a)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl