Wiele miast (380)

Europejska Fasada Roku – międzynarodowa odsłona konkursu firmy Baumit

Z początkiem września rozpoczęła się batalia o tytuł Fasady Roku 2015. W zmaganiach o główne nagrody walczyć będą najlepsze tegoroczne elewacje wykończone materiałami firmy Baumit. Jednak poza sukcesem na rynku lokalnym na zwycięzców czeka klucz otwierający przed nimi drzwi do międzynarodowej sławy. Laureaci dołączą bowiem do znakomitej obsady konkursu Baumit Life Challenge, który po raz drugi wyłoni najlepsze elewacje starego kontynentu.

Reklama
Konkurs Fasada Roku organizowany jest w wielu krajach europejskich, w których firma Baumit posiada swoje przedstawicielstwo. Rosnąca popularność plebiscytu sprawiła, że w 2014 r. doczekał się on międzynarodowej odsłony w postaci Baumit Life Challenge. W pierwszej jego edycji zaciętą rywalizację o prestiżowy tytuł Europejskiej Fasady Roku stoczyło 237 obiektów z 21 krajów, w tym m.in. z Polski, Czech, Węgier, Bułgarii czy Słowacji. 
 
Najlepsi z najlepszych
 
Reguły konkursu są proste. Z każdego kraju zgłaszanych jest po 6 obiektów w każdej z 5 kategorii: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po termomodernizacji” oraz „Budynek po renowacji”. Zasada typowania obiektów do Life Challenge jest następująca – kwalifikację otrzymują zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne obiekty w każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe grono Jury.

  
1.Europejska Fasada - Jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia (ul. Ptaków Leśnych)
2. Europejska Fasada Roku - Wielorodzinna zabudowa mieszkalna z Poznania (ul. Inflancka) 

W pierwszym etapie plebiscytu, czyli między 29.02 a 22.03.2016 r., Jury Life Challenge złożone z wybitnych architektów z całej Europy wyselekcjonuje on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii), które pozostaną w grze o końcowe zwycięstwo. Z tego grona Kapituła Konkursu wyłoni najlepszych w swoich grupach. Warto zaznaczyć, że w składzie Jury drugiej edycji plebiscytu nie zabraknie również reprezentanta naszego kraju. Polskim akcentem będzie udział w obradach Piotra Kostki, Prezesa Poznańskiego Oddziału SARP, prowadzącego wraz z Hanną Kurka pracownię projektową „Kostka & Kurka Architekci”. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w wypełnionej wspaniałą architekturą stolicy Hiszpanii – w Madrycie. 
 
Sława na wyciągnięcie ręki
 
Z wielkim zaciekawieniem czekamy na rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu Baumit Life Challenge, która już niedługo wyłoni Europejskie Fasady Roku. Międzynarodowa formuła plebiscytu to odzwierciedlenie międzynarodowej struktury firmy Baumit, która działa w wielu krajach. W etapach lokalnych z roku na rok biorą udział coraz ciekawsze obiekty wykonane z ogromną starannością i pomysłem, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Baumit Life Challenge to klucz do sukcesu dla autorów projektów, którzy mogą zaprezentować siebie oraz swoje prace poza granicami naszego kraju” – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit. 
 
Polska na Baumit Life Challenge
 
W pierwszej odsłonie konkursu o tytuł Europejskiej Fasady Roku walczyły dwa projekty z Polski: wielorodzinna zabudowa mieszkalna z Poznania (ul. Inflancka) zaprojektowana przez Przedsiębiorstwo ARI Sp. z o.o. oraz jednorodzinny budynek mieszkalny z Jastrzębia (ul. Ptaków Leśnych) autorstwa pracowni Formo 3 Maciej Beczak. Obie realizacje dotarły do ścisłego finału, w którym miejsce zarezerwowane było wyłącznie dla najlepszych. 
 

3. Europejska Fasada Roku - Dom jednorodzinny w Konstancinie-Jeziornie, ul. Saneczkowa

W drugiej edycji Bumit Life Challenge architekt Maciej Beczak będzie miał szansę ponownie rywalizować o laury na arenie międzynarodowej. Jego projekt domu jednorodzinnego w Konstancinie-Jeziornie zdobył główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2014. Tym samym jest to druga nominacja projektu realizowanego przez Beczak & Beczak Architekci do międzynarodowego plebiscytu. Oryginalny pomysł oraz nowoczesne wykończenie, które już zostały docenione w konkursie dają nadzieję, że tym razem obiekt i jego projektanci zawalczą o jeszcze wyższą lokatę.
 
Szansa na sukces
 
By zdobyć możliwość pokazania siebie i swojego projektu na międzynarodowej arenie, wystarczy do 31.12.2015 r. zgłosić do konkursu Fasada Roku obiekt, którego elewacja wykonana została  przy użyciu materiałów firmy Baumit i prace wykończeniowe zakończone zostały w roku 2015. Obiekty, którym Jury konkursu Fasada Roku przyzna Nagrodę Główną otrzymają jednocześnie bilet do Life Challenge i będą ponownie oceniane przez międzynarodowe Jury. Zgłoszeń do Fasady Roku 2015 dokonać można wyłącznie za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie www.fasadaroku.pl.
 
www.baumit.com  
www.fasadaroku.pl
 
Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat, gdzie posiada trzy zakłady produkcyjne: w  Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu oraz Bełchatowie. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, Baumit zdobył w zakresie produkcji i sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych, (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje także m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. 
 
Rafał Wójcicki
stat4u PortalPOLSKA.pl