Lublin
Filozofuj! - warsztaty filozoficzne dla dzieci

Do Słów zaprasza na warsztaty: Filozofuj! - warsztaty filozoficzne dla dzieci.  

Prowadzenie: Maria Pleskaczyńska – filozof, etyk, badaczka pamięci i entuzjastka dydaktyki filozofii.

Reklama

Pierwszym i podstawowym pytaniem w całej historii filozofii było pytanie „dlaczego?”: dlaczego świat istnieje? Dlaczego funkcjonuje on według tych, a nie innych praw? Dlaczego nie jest zupełnie inaczej? Dlaczego my istniejemy? Dlaczego w ogóle się nad tym zastanawiamy?... Pytania podobne do tych zadawanych przez filozofów zwykły zadawać dzieci, czasem, kolejnymi „dlaczego?” powodując zniecierpliwienie dorosłych. Czasem zdarza się, że rozważania, domysły i teorie snute przez dzieci (i nie tylko przez dzieci) bywają podsumowane krótkim „nie filozofuj!”. 

Proponujemy warsztaty, podczas których należy pytać „dlaczego?” i należy filozofować, zastanawiać się, drążyć, dyskutować, wpadać na kolejne pomysły… Pytania filozoficzne mogą nie mieć jednoznacznych rozstrzygnięć, jedynie słusznych odpowiedzi. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, argumentacji, dyskusji i prezentacji własnego stanowiska. Dają szansę na poznanie nowej, nieznanej dyscypliny wiedzy, jaką jest filozofia, w dodatku bardzo demokratycznej – takiej, w której nie ma lepszych i gorszych uczniów, w której każdy może zaproponować swoje rozwiązanie i własną interpretację omawianych problemów. 

Wiedza filozoficzna zaprezentowana zostanie jako ciąg pytań i problemów, w oderwaniu od tradycyjnego historyczno-filozoficznego podejścia. Kolejne dziedziny filozofii pokazywane będą na przykładzie konkretnych zagadnień. Pozwoli to uczestnikom warsztatów poznać nieco tajemniczą dyscyplinę, jaką jest filozofia, ale też wszystkim zmierzyć się z własnymi pytaniami, pomysłami, czasem wątpliwościami. „Filozofować” może każdy, a dzieci – z natury otwarte, ciekawe świata, dociekliwe, cechujące się świeżością myślenia twórczymi pomysłami – są znakomitymi filozofiami.  

Podstawową metodą warsztatów będzie dyskusja; będziemy również pracować z tekstem (zarówno fragmentami popularnonaukowych książek filozoficznych dla dzieci, jak i klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz filozoficznymi komiksami), pracować w grupach, tworzyć projekty. Końcową częścią każdego spotkania będzie aktywne tworzenie: wykonanie pracy plastycznej, albo przygotowanie małej formy teatralnej.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

 

 

 

_______________________________________________________________________________________
 

Tematy:

 

SMS-y z przeszłości – co mówią nam wielcy filozofowie?

Kamień filozoficzny, czyli czego w życiu szukamy?

Gdzie leży Lajlonia i dlaczego warto ją zwiedzić?

Dlaczego Platon nie został dentystą, czyli o co chodzi w filozofii?

Opowieść o jaskini, czyli czy warto bać się światła?

Spotkanie z metafizyką: czy zło jest brakiem dobra?

Spotkanie z paradoksami logicznymi: czy można wyprzedzić żółwia i czy kłamca zawsze kłamie?

Spotkanie z Kartezjuszem: skąd wiemy, że nie śpimy?

Spotkanie z epistemologią, czyli czy na pewno wiemy, która jest godzina?

Spotkanie z etyką – czy czasem wolno kłamać?

Czy nuda zawsze jest nudna?

Prawa człowieka: do czego mam prawo?

Spotkanie z Kotarbińskim, czyli dobra robota: jak się szybko uczyć i jak skutecznie pracować?

Hierarchia wartości – co jest dla nas najważniejsze?

Informacje organizacyjne: 

grupa wiekowa: 8+,; czas: 1,5 godz.; termin: śr. - pt., między 9:00 – 16:00  (obowiązuje rezerwacja), czwartek 17:00 - 19:00 (obowiązuje rezerwacja)

 

Cena: 5 zł, Zapisy: alina.bak@tnn.lublin.pl 

stat4u PortalPOLSKA.pl