Wiele miast (351)

Jak bezpiecznie podłączyć gniazdko elektryczne?

 
Wymiana gniazdka elektrycznego, chociaż z pozoru wydaje się łatwa, wymaga dochowania ściśle określonych reguł postępowania. Należy pamiętać, że niewłaściwe obchodzenie się z prądem może doprowadzić do porażenia, rzutując negatywnie na nasze zdrowie.

Do jakich zasad należy się stosować, przystępując do procesu montażu gniazdka? Szczegóły poniżej.

Reklama
Czynności początkowe
 
Przed przystąpieniem do wymiany gniazdka elektrycznego należy zadbać przede wszystkim
o odłączenie zasilania instalacji elektrycznej. Tylko w takim wypadku zapobiegniemy ryzyku porażenia prądem. Odłączenie jest bardzo proste – wystarczy skorzystać z wyłącznika głównego bądź też wyłącznika odpowiadającego za konkretny obwód.

Aby dodatkowo się upewnić że w gniazdku nie ma napięcia, można skorzystać ze specjalnego próbnika. Wszystkie narzędzia, którymi mamy się zamiar posłużyć w toku prac, powinny być do nich przystosowane. Najlepiej, aby były pokryte warstwą izolującą, odporną na wysokie napięcie.


   

Demontaż starego gniazdka
 
Aby założyć nowe gniazdko elektryczne,
należy przeprowadzić demontaż gniazdka starego.
 
- To bardzo proste. Jeżeli jesteśmy całkowicie pewni, że w gniazdku nie ma napięcia, możemy spokojnie zdjąć obudowę. Chociaż czynność ta nie nastręcza większych problemów, warto wykonywać ją z odpowiednią uwagą, zapoznając się ze schematem podłączenia zasilania.
Dokładne przyjrzenie się podłączeniu ułatwi późniejsze prace, związane z montażem
nowego gniazdka – radzi specjalista hurtowni z artykułami elektrycznymi ELMAX-HURT Żywicki Sp.j.
 

Przygotowanie przewodów
 
Przewody elektryczne w gniazdkach mogą być montowane na różne sposoby. Przeglądając oferty popularnych sklepów internetowych (jak np. elektryczny.pl), znajdziemy gniazdka z przewodami mocowanymi na zaciski bądź śruby. Przekonajmy się, jak wygląda sytuacja w przypadku naszego gniazdka, aby być należycie przygotowanym do podłączenia. Miedzianie oraz aluminiowe żyłki można przyciąć, stosując do tego celu np. izolowane szczypce boczne.
 

Montaż przewodów
 
Do gniazdka mocowane są trzy przewody – fazowy (barwa izolacji czarna lub brązowa), neutralny (niebieski) oraz ochronny (zielono-żółty). Przewód ochronny jest podłączany zazwyczaj do zacisku górnego (jest on połączony z bolcem ochronnym), przewód neutralny do zacisku z literką ,,N”, natomiast przewód fazowy do zacisku z literą ,,L”. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że gniazdka nie mają oznaczeń. W takim przypadku warto posłużyć się ogólnym założeniem, zgodnie z którym przewód neutralny odpowiada zaciskowi prawemu, z kolei fazowy lewemu.
 

Finalizacja prac
 
Po podłączeniu wszystkich przewodów, gniazdko może zostać zamocowane do puszki w ścianie. Następnie nakłada się obudowę. Na tym prace montażowe de facto się kończą. Należy jednak je zweryfikować. W tym celu, ponownie włącza się zasilanie i sprawdza, czy kontakt działa. Oczywiście najłatwiej podłączyć do niego wybrane urządzenie czy sprzęt elektryczny. Czynność tę warto poprzedzić dodatkową kontrolą z użyciem próbnika napięcia.

Więcej:  www.elektryczny.pl



 
stat4u PortalPOLSKA.pl