Wiele miast (374)

Jak prawidłowo wykonywać pomiary odbiornikiem GNSS

GNSS (z ang. Global Navigation Satellite Systems) to Globalne Systemy Nawigacji Satelitarnej. Ich głównym zadaniem jest wyznaczanie pozycji użytkownika. Obecnie do GNSS zalicza się systemy GPS i GLONASS, które aktualnie funkcjonują na świecie. Ponadto trwają intensywne prace nad uruchomieniem systemów Galileo, Compass, Gagan i innych. Geodezyjne pomiary satelitarne GNSS wykonuje się w oparciu o obowiązujący system stacji referencyjnych ASG-EUPOS (Aktywnej Sieci Geodezyjnej EUPOS) w Polsce.

Reklama
Instrumenty pomiarowe niezbędne do pracy geodety są dostępne w asortymencie sklepu geodezyjnego Satell-Cad Polska. Oferowany przez firmę sprzęt geodezyjny jest najwyższej klasy, gdyż firma współpracuje z najbardziej znanymi markami na rynku. Produkty dostępne w sklepie są najlepsze pod względem jakości wykonania oraz użytych komponentów. Szczegóły dotyczące oferty firmy znajdują się na stronie internetowej satellcad.pl
 
Każdy użytkownik satelitarnych systemów nawigacyjnych, aby prawidłowo posługiwać się sprzętem pomiarowym, powinien zapoznać się z najważniejszymi pojęciami i parametrami charakteryzującymi warunki pomiarowe.

Wśród nich wyróżnia się: DOP (ang. Dilution of Precision - "rozmycie precyzji") - współczynnik określający geometryczny rozkład satelitów GNSS, widocznych w danym miejscu i czasie oraz SNR (ang. Signal-to-Noise Ratio) - stosunek mocy sygnału satelitarnego docierającego do odbiornika GNSS do szumu. Wysoki SNR świadczy o braku lub znikomym wpływie zakłóceń zewnętrznych na sygnał satelitarny.    

W zależności od czasu pomiaru na wyznaczanym punkcie oraz sposobu opracowania obserwacji wyróżnia się różne metody wyznaczania pozycji. Podstawowymi rodzajami pomiarów satelitarnych GNSS są: pomiary statyczne, kinematyczne RTK i pomiary DGNSS. Pomiary statyczne polegają na jednoczesnym zbieraniu danych GNSS odbiornikami umieszczonymi na wyznaczanych punktach w odpowiednio długim czasie. W nawiązaniu do stacji referencyjnych o znanych współrzędnych wyniki pomiarów mogą być wyrównywane i punkty mierzone otrzymują współrzędne.

Pomiary RTK (Real Time Kinetic) należą do pomiarów w czasie rzeczywistym. Wykorzystywane są obserwacje fazowe odbiornikiem dwuczęstotliwościowym. Zaletą pomiarów RTK jest natychmiastowe wyznaczenie pozycji, natomiast wadą - konieczność zapewnienia ciągłej łączności między stacją bazową i odbiornikiem ruchomym.

Pomiar DGNSS odnosi się natomiast do metody różnicowych pomiarów satelitarnych. DGNSS jest prostszą metodą wyznaczania współrzędnych, bazującą przede wszystkim na pomiarach kodowych. Dokładności uzyskiwane tą techniką zależą głównie od odległości od stacji bazowej.

Nowoczesne odbiorniki GNSS pozwalają na wielosystemowe śledzenie satelit. Mogą śledzić satelity GPS, GLONASS, GALILEO i są przygotowane na sygnały z nowych, uruchamianych właśnie satelit. Użytkownik ma możliwość wyboru oprogramowania z możliwością zapisu do różnych formatów plików.

Nowoczesne urządzenia geodezyjne są dostępne w ofercie sklepu Satell-Cad Polska, posiadającego swój salon sprzedaży w Bydgoszczy. Firma działa na terenie całej Polski i zapewnia fachową obsługę oraz profesjonalne wsparcie techniczne.
 
(ac)

Publikacja sponsorowana.

 
stat4u PortalPOLSKA.pl