Wrocław
Jak skutecznie leczyć osteoporozę?

Układ kostny człowieka kształtowany jest do 25. roku życia. Po ukończeniu tego wieku tkanka kostna podlega stałym procesom kościogubienia i kościotworzenia. Zaburzenie równowagi pomiędzy nimi skutkuje powolną utratą masy kostnej, a w konsekwencji osteoporozę.

Reklama


Jest wiele czynników wpływających na opisany proces i pojawienie się choroby. Jednym z nich jest palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i kofeiny oraz dieta uboga przede wszystkim w witaminę D i wapno. Jednak najważniejszy, to brak aktywności fizycznej. Każdy człowiek powinien starać się uprawiać jakiś sport. To niesamowicie dobrze wpływa nie tylko na układ kostny, ale na cały nasz organizm. Każdy ortopeda Ci to powie. Każde miasto takie jak np. Wrocław, posiada wiele ośrodków sportowych czy siłowni, gdzie możesz nie tylko miło spędzić czas ale i poprawić swój stan zdrowia.

Ale jeśli już dopadnie Cię to schorzenie należy rozpocząć leczenie u ortopedy. Istnieje kilka grup leków wykorzystywanych w leczeniu osteoporozy. Wyboru dokonuje się indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. W celu zwiększenia masy kostnej stosuje się leki z grupy bisfosfonianów, estrogeny, kalcytoninę oraz selektywne modulatory receptorów estrogenowych.

Bisfosfoniany są uznawane za jedne z najskuteczniejszych leków. Ich działanie skutkuje zahamowaniem utraty, a nierzadko nawet zwiększeniem masy kostnej, i, co za tym idzie, zmniejszoną częstością złamań.

Ważna jest także dieta.  Oto kilka zasad, których obowiązkowo powinieneś przestrzegać:

  • regularne posiłki co 3-4 godziny

  • picie ok. 2l płynów dziennie: woda mineralna wapniowa, soki owocowe i warzywne (bez szpinaku, szczawiu, rabarbaru, botwiny, buraków), umiarkowane ilości słabej herbaty (czarna, roibos, yerba mate, owocowe), napary z pokrzywy, rumianku, mięty, melisy.

  • dieta bogata w wapń, witaminę D, B6, C magnez, fluor, białko

  • w miarę możliwości zwiększenie aktywności fizycznej (po zakończeniu rekonwalescencji wskazana jest gimnastyka, spacery, biegi, basen)

  • wystrzeganie się alkoholu i nikotyny oraz dymu tytoniowego

  • (ac)

stat4u PortalPOLSKA.pl