Toruń
Kierując po cofnięciu uprawnień popełnił przestępstwo

Kierowca zatrzymany 23 czerwca, do kontroli na toruńskim Rubinkowie, jechał autem pomimo cofniętych uprawnień do kierowania.

Reklama
23 czerwca, ok. godz. 18:00, na skrzyżowaniu ul. Łyskowskiego i Szosy Lubickiej, policjanci toruńskiej drogówki zatrzymali do kontroli osobowego fiata seicento. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że 35-latek siedzący za kierownicą nie powinien prowadzić auta, gdyż ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Decyzję administracyjną wydało w tej sprawie Starostwo Powiatowe w Rypinie.

Znowelizowane 18 maja przepisy, przewidują surowe sankcje za takie zachowanie. Mężczyzna swoim zachowaniem naruszył art. 180a kk. Przepis ten stanowi, że „Kto na drodze ulicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Od wejścia w życie tych przepisów do końca maja, policjanci na drogach powiatu toruńskiego zatrzymali 14 kierowców, którzy popełnili takie przestępstwo. W dniach 1-24 czerwca, takich przypadków było 17. Oznacza to, że od początku obowiązywania przepisów, aż 31 osób popełniło przestępstwo kierowania pojazdem, pomimo cofnięcia im przez właściwy organ uprawnień.

Przypominamy o konieczności zapoznania się ze zmianami przepisów i  ostrzegamy przed takimi zachowaniami. Znowelizowane w maju przepisy przewidują surowe sankcje za takie zachowanie. Dotąd kierowca decydujący się na kierowanie pojazdem, któremu administracyjnie zostały cofnięte uprawnienia popełniał wykroczenie i ponosił konsekwencje finansowe w postaci mandatu lub grzywny orzeczonej przez sąd. Teraz popełnia przestępstwo i  może trafić do więzienia nawet na 2 lata. (jkd)
Reklama_________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Toruniu
    
Tel. (w godz. 7-22) 602 - 740 - 856
do domów, biur, warsztatów itp.
________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl