Wiele miast (40)

Kremacja czy tradycyjny pochówek - co wybrać?

Decyzja dotycząca formy pogrzebu jest dla każdego z nas trudna. Nad tą kwestią warto zastanowić się już za życia, aby nie pozostawiać tak trudnego dylematu rodzinie. Zwłaszcza, że to my mamy prawo decydowania o tym, co dzieje się z naszym ciałem.

Zastanawiając się nad tym pytaniem, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych aspektów natury przede wszystkim duchowej, moralnej i praktycznej.

Reklama
Tradycja i religia, które są dominujące w Polsce przez bardzo długi czas hamowały rozpowszechnienie się możliwości spopielania ciała po śmierci. Wiele ludzi nie miało pojęcia na czym polega ten proces, przyzwyczajeni byli do tradycyjnego chowania zmarłych, a stereotyp o
spaleniu zwłok ogniem napawał ich strachem.

Bardzo długo Kościół nie wypowiadał swojego zdania na ten temat, ujawniając swoim milczeniem niezbyt przychylną postawę w tej kwestii. Wspomnieć należy, iż obie metody zabezpieczania zwłok towarzyszą gatunkowi ludzkiemu od zarania dziejów.

Najstarsze źródła archeologiczne wykazują, iż zarówno ciałopalenie jak i chowanie zwłok w ziemi były traktowane jako formalny sposób żegnania się ze zmarłymi. Inhumacja (chowanie ciała w ziemi) największą popularność uzyskała dopiero wraz z rozkwitem religii chrześcijańskiej, a na kontynencie europejskim prawie całkowicie wyparła ciałopalenie. 


Dziś obie te formy powracają do łask na całym świecie. Na stronie dpsz.pl można odnaleźć informacje na temat obu sposobów pochówku.
   

Aby zdecydować się na konkretną z metod należy przemyśleć preferencje własne lub zmarłego a także zastanowić się nad względami praktycznymi. Ze względu na bardzo wysoki rozwój populacji ludzkiej, a co za tym idzie, koniecznością znalezienia miejsc do odpowiedniego uświęcenia ciał po śmierci co raz częściej preferowane są pochówki urnowe. Mała urna wraz z prochami zmarłego zajmuje mniejszą powierzchnię w porównaniu z tradycyjnym grobem.
 
Następną bardzo ważną kwestią dla rodziny zmarłego jest porównanie kosztów obu tych metod chowania zmarłych. Zazwyczaj konieczność wykupienia okazałej trumny, opłacenie usług zakładów pogrzebowych (przygotowanie zmarłego do ostatniej drogi, umieszczenie jego ciała w chłodni, przewożenie go do kaplicy/ kościoła i na cmentarz w odpowiednio przygotowanym do tego celu pojeździe, przeniesienie do miejsca pochówku i wprowadzenie do grobu), zakup ubrania dla zmarłego, opłata za przygotowanie grobu, wykupienie miejsca na cmentarzu na konkretny czas a także wybudowanie odpowiedniego pomnika znacznie przekraczają koszty, jakie byłoby trzeba ponieść podczas pochówku urnowego.

   
Zaletą pogrzebu tradycyjnego jest to, że ceremonia pożegnania zmarłego odbywa się w jeden dzień, nie licząc trzech dni czuwania nad ciałem przed pogrzebem. Wygodą przystąpienia do klasycznego pogrzebu jest też to, że zazwyczaj odbywa się miejscowości zamieszkania zmarłego.

Aby przystąpić jednak do takiego pogrzebu, trzeba liczyć się z tym, że jeśli miejscowość osoby zmarłej oddalona jest znacznie od większego miasta, to zwłoki będą musiały zostać przewiezione do okolicznej metropolii, gdzie znajdować się będzie krematorium.
 
Niestety, wybór pomiędzy tradycyjnym pogrzebem a spopieleniem zwłok dopiero w dzisiejszych czasach zaczyna docierać do Polski, a miejsc, gdzie można godnie pożegnać ukochaną osobę i oddać jej ciało do kremacji jest jeszcze niewiele.

Dom Pogrzebowy Szadkowski (dpsz.pl) jest jedną z najstarszych firm prywatnych, zajmujących się kompleksową obsługą ceremonii pożegnalnych, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu oferuje swoje usługi na najwyższym poziomie, zarówno w formule pogrzebów tradycyjnych, jak i urnowych. Decydując się na konkretną metodę pogrzebu trzeba przede wszystkim kierować się swoimi przekonaniami, ale również względami praktycznymi.

(ac)


Publikacja sponsorowana


 
stat4u PortalPOLSKA.pl