Wiele miast (351)

Kurtyny pcv – najważniejsze informacje


Kurtyny z folii PVC tzw. kurtyny paskowe, bramy kurtynowe stosowane są głównie w celu ochrony pomieszczeń użytkowych przed warunkami zewnętrznymi, czyli ochrona przed wiatrem, zimnem również jako ochrona przed insektami.

Stosuje się je także do wydzielenia pomieszczeń wewnątrz w halach magazynowych, produkcyjnych a także jako bramy kurtynowe itp.

Reklama
Budowa kurtyn PCV

Kurtyny PCV zamocowane są na zawiesiach a istotą stanowią pasy wykonane właśnie z PCV. Istotne aby kurtyny miały wyprofilowany kształt oraz zaokrąglone krawędzie. Decyduje to o bezpieczeństwie i praktyce użytkowania kurtyn. Dzięki profilowaniu kurtyna z folii nie wygina się
i jest odporna na działanie takich czynników jak wiatr, przez co nie zakręca się, ułatwia także poruszanie się osób i środków transportu.

 
Często stosowanym rozwiązaniem jest także żebrowanie pasów. Z jednej strony wzmacniają
one konstrukcję i trwałość pasa, z drugiej, sprawiają, że pasy nie przywierają do powierzchni przemieszczających się pojazdów czy też opakowań i kartonów. To mogłoby doprowadzać do zrywania pasów.
 
Cechy kurtyn paskowych
 
Izolacja termiczna

Jest to zdecydowanie najistotniejsza cecha i przeznaczenie jakie znajduje kurtyna pcv. Blokując przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami lub między pomieszczeniem i otoczeniem, kurtyny paskowe niwelują spadki temperatur przyczyniają się tym samym do znacznego ograniczenia skutków ekonomicznych jakie może chociażby zjawisko przeciągu. Jednym z najczęstszych zastosowań kurty to przeznaczenie to stosowanie jako kurtyna chłodnicza.
Dotyczy to zarówno chłodni znajdujących się przy zakładach przetwórstwa jak i pojazdów z naczepą chłodniczą.
 
Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna to kolejny niezwykle istotny walor kurtyn pcv. Dzięki swoim właściwością gwarantują one blokowanie przepływu fal akustycznych z pomieszczeń, w których występuje znaczące natężenie dźwięków i hałasu np.: na halach przemysłowych, w fabrykach, halach z maszynami wydającymi głośne dźwięki.
 
Właściwości antystatyczne 

Wyposażając kurtyny paskowe w pasy z folii antystatycznej sprawiamy, iż nie zbierają się ładunki elektrostatyczne. Wstęgi mają taką samą wytrzymałość i przezroczystość jak pasy standardowe. Ponieważ nie ma ryzyka iskrzenia, kurtyny PCV wykonane z folii antystatycznej, są stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem. Jednym z nowoczesnych zastosowań pasów antystatycznych są serwerownie oraz zakłady produkujące układy i podzespoły elektroniczne.
 
Odporność ogniowa

W miejscach wysokiego ryzyka wystąpienia pożarów zastosowanie mają kurtyny wykonane z pasów samogasnących. Mają one specjalne oznakowanie symbolem B2. Istotą ich reakcji na ogień jest to, że pasy nie ulegają podpaleniu a jedynie topią się pod wpływem ognia. Topienie ustaje gdy tylko gaśnie płomień.
 
Kurtyny w wersji przesuwnej

Bramy kurtynowe mogą być także wykonywane w wersji przesuwnej. Będą one miały zastoso-
wanie w miejscach gdzie ruch pojazdów pomiędzy miejscami odgradzanymi przez bramy odbywa
się intensywnie w określonym przedziale czasu. W takim przypadku bramy są rozsuwane na czas
intensywnego ruchu, a zasuwane po jego ustaniu.

Rozwiązanie to niezwykle korzystnie wpływa na żywotność bramy kurtynowej. Dzięki zniwelowaniu kontaktu pojazdu z pasem redukujemy tym samym niebezpieczeństwo jego zerwania.
Materiał zewnętrzny.
stat4u PortalPOLSKA.pl