Wiele miast (380)

Letnie zagrożenia - jak się ich wystrzec?

Wysokie temperatury, bezchmurne niebo i palące słońce - tak wygląda tegoroczne lato w Polsce. Saharyjskie klimaty nad Wisłą stają się coraz częstsze i w zasadzie nikogo już nie powinny dziwić. Lekarze i ratownicy powtarzają jak mantrę - nie ma mocnych na upały.

Reklama
Zanim rozłożymy się na plaży, wpierw musimy tam bezpiecznie dotrzeć. A nie każdy mieszka 100 m od brzegu. Im dłuższa trasa nas czeka, tym więcej przerw należy zaplanować. Nawet 5 minutowa pauza pozwoli na zregenerowanie sił i zwiększenie koncentracji. Zaopatrzmy się również w napoje chłodzące, najlepiej te nie zawierające alkoholu. Pamiętajmy, że lepiej dotrzeć do celu pół godziny później, ale cało i zdrowo. Dlatego kierowcy powinni przestrzegać przepisów drogowych i wykazywać ograniczone zaufanie do innych użytkowników dróg.

O konieczności korzystania z kremów ochronnych z filtrem UV nikogo nie trzeba już przekonywać. Warto też pomyśleć o regularnym nawadnianiu organizmu napojami bezalkoholowymi i stosowaniu nakrycia głowy. Pozwoli to uniknąć zdrowotnych konsekwencji przegrzania organizmu. Kąpać należy się tylko w miejscach wyznaczonych, najlepiej tam, gdzie o nasze bezpieczeństwo zatroszczy się ratownik. Jeżeli odpoczynek łączymy z obowiązkami rodzicielskimi, miejmy na oku nasze pociechy. Czasem pozostawienie dziecka na sekundę bez opieki, może skończyć się tragicznie.

Osoby starsze oraz cierpiące na problemy z ciśnieniem powinny unikać wychodzenia z domu, jeżeli nie jest to konieczne.

Pomimo licznych apeli w mediach, wciąż słyszy się o przypadkach pozostawiania dziecka lub czworonożnego pupila w zamkniętym samochodzie, na sklepowym parkingu. Nawet kwadrans w zamkniętym, niewentylowanym pojeździe może zabić.

W związku z częstymi wyjazdami urlopowymi, okres wakacyjny jest szczególnie umiłowany przez włamywaczy i złodziei. Dla nich to prawdziwe żniwa. Dlatego wyjeżdżając na zasłużony wypoczynek warto poprosić rodzinę, znajomych lub sąsiadów, aby doglądali naszego dobytku. Codzienne opróżnianie skrzynki pocztowej, może zniechęcić typujących swój nowy cel włamywaczy i odstraszyć potencjalnych złodziei.

Nie sposób wymienić wszystkich zagrożeń czyhających na nas w okresie wakacyjnym. Choć na część z nich mamy wpływ, a od niektórych możemy się ubezpieczyć, to wciąż pozostaną te, których możemy nawet nie być świadomi. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i powściągliwości. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl