Włodawa
„Modrzewiacy” w Izraelu

W ramach wymiany międzynarodowej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe we Włodawie młodzież z Włodawy gościła przez 7 dni w Kiryat Motzkin w Izraelu (19-25 października).

Reklama
Już zaraz po wylądowaniu miało miejsce radosne spotkanie z rówieśnikami z Izraela. I każdego dnia było rośniej i ciekawiej. Zaczęło się od zwiedzania Tel Awiwu, Independence Hall, w której proklamowano niepodległość Izrael w maju 1948 roku. Następnie uczestnicy wymiany dojechali do Kiryat Motzkin, gdzie zostali odebrani przez rodziny, u których zamieszkali. Jak się okazało były one niezwykle gościnne i życzliwe. Następnego dnia młodzież pojechała na północ Izraela, do Parku Narodowego Rosz ha – nikra i do Akki - jedno ze starożytnych miast portowych. Zespół zabytków Akki jest od 2001 roku umieszczony na liście dziedzictwa UNESCO. Po intensywnym zwiedzaniu, w dużym upale na obiad młodzież miała izraelską potrawę hummus z ciepłą pitą. Hummus to idealnie gładka pasta wykonana z ciecierzycy, czosnku, pasty tahini (pasta sezamowa), oliwy z oliwek, soku z cytryny i wody.
W kolejnych dniach spotkała się z władzami miasta Kiryat Motzkin, by potem odbyć wspólne historyczne na temat II wojny światowej. Tutaj spotkała ich wielka niespodzianka. Spotkanie ze świadkiem historii - Pniną Rubacha z domu Grynszpan, urodzoną we Włodawie w 1925 roku, której rodzina mieszkała we Włodawie od kilku pokoleń do II wojny światowej. Młodzież zwiedzała też Hajfę, niemiecką kolonię i ogrody bahaickie na górze Karmel, miejsca ważne dla chrześcijaństwa (np. Góra Błogosławieństw), Wzgórza Golan,kibuc Ein Gev,Jerozolimę (Yad Vashem, stare miasto od bramy Jaffa, do Ściany Płaczu i do bramy Dawida).
Młodzież miała tez okazję uczestniczyć w  lekcji języka angielskiego w szkole średniej ORT.
Goście z „Modrzewiaka” otrzymali od młodzieży z Kiryat Motzkin symboliczne prezenty, pamiątkowe zdjęcia oraz dużo życzliwych słów. Pożegnaniom nie było końca. Jesteśmy przekonani, że przyjaźń między młodzieżą polską a izraelską to początek dłuższej wymiany. Albowiem droga do przyjaciół nigdy nie jest daleka. Już dzisiaj wiadomo, że  młodzież z Izraela odwiedzi Włodawę w kwietniu przyszłego roku.
- Był to wyjazd bardzo udany. Zdobyłam przyjaźnie, mam nadzieję na całe życie, przy okazji ucząc się języka angielskiego i trudnej historii. Cieszę się, że poznałam tak radosnych i pełnych życia ludzi. Mam nadzieję – mówi jedna z uczestniczek wyjazdu –że takich wycieczek edukacyjnych, z takimi miłymi doświadczeniami będzie coraz więcej.
Współpraca z Kiryat Motzkin to efekt realizacji porozumienia powiatu włodawskiego z tym miastem. – Jak widać owoce naszej współpracy są i realne, i wymierne – mówi starosta Andrzej Romańczuk.– Dzięki tygodniowemu pobytowi naszej młodzieży w Izraelu znacznie uatrakcyjniła się nasza oferta edukacyjna. Liczymy bowiem, że wymiana ta będzie stała, coroczna. To obok praktyk zawodowych młodzieży w Grecji kolejne otwarcie naszych szkół na świat. A to na pewno nie koniec.
 Uczestnicy wizyty dziękują również szczególnie burmistrzowi Kiryat Motzkin – Haim Zurynowi oraz Lei Ganor Piterman

Reklama_______________________________________________________________________________________

Zakupy spożywcze
Zakupy we Włodawie
www.WDomowychCenach.pl
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
____________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl