Wiele miast (36)

Nie warto płacić za gaz i węgiel…

Lada dzień zacznie nas cieszyć wiosenne słońce, ale też zacznie się nadmierne przypiekanie, bo klimat się zmienia. Przybywa w Polsce dni upalnych, a także skracają się pory roku przejściowe – wiosna i jesień. Silne nasłonecznienie wykorzystujmy do znacznego oszczędzania wydatków na ciepłą wodę użytkową i prąd.
 
Technologie do niedawna stosowane głównie w statkach kosmicznych i stacjach orbitalnych „zeszły na Ziemię”, a nawet pod strzechy. 

Reklama
Najnowsze systemy przetwarzania promieni słonecznych w prąd i podgrzewanie gorącej wody użytkowej są już tak wydajne, że już od kilku lat są opłacalne dla przeciętnych użytkowników.
 
Coraz więcej takich systemów instaluje SolProgres  z siedzibą w Nowym Sączu, już w wielu miastach i miejscowościach Małopolski.  - Montujemy domowe elektrownie fotowoltaiczne na dachach budynków oraz naziemne instalacje fotowoltaiczne – mówi Andrzej Lachor, menadżer www.SolProgres.pl   – A także całe farmy słoneczne, bo produkcja prądu jest coraz bardziej opłacalna już na poziomie zwykłego prosumenta, czyli indywidualnego dostawcy prądu do sieci
publicznej. A przepisy prawne zobowiązują koncerny energetyczne
do kupowania tego prądu od indywidualnych producentów.


Zgodnie z założeniami nowej ustawy wszystkie nadwyżki wytworzonego, a nieskonsumowanego przez prywatnych producentów prądu ma obowiązek zakupić lokalny operator energetyczny po cenie wyższej od tej, którą klienci na ogół płacą dostawcy. 
 
W warunkach domowych takie instalacje sprawdzają się bardzo dobrze. Działają automatycznie, nie wymagają żadnej obsługi i są bardzo wydajne. Tak wydajne, że podczas
   
letnich upałów automatyczny system musi przysłaniać baterie słoneczne, bo podgrzewają wodę do temperatury zbliżonej do wrzenia. Także produkcja prądu jest odpowiednio wyższa przy silnym nasłonecznieniu.

Bezsensowne jest płacenie za zużycie gazu lub palenie w starych piecach, jednak kosztownym węglem lub gazem, gdy domowe instalacje solarne zapewniają nam coraz bardziej efektywne grzanie wody i zasilanie elektryczne.
 
Problem smogu w wielu miastach Małopolski rozwiązywać trzeba poprzez propagowanie montowania instalacji pobierających energię słoneczną, zamiast spalania węgla i gazu. Nawet w zimowe dni zdarzają się słoneczne dni, dzięki czemu domowe instalacje baterii słonecznych pobierają energię wystarczającą do podgrzewania wody użytkowej.  – Potrzebne jest zgłaszanie wobec władz samorządowych postulatów zapewniania różnych form dofinansowania montowania takich systemów – doradza Andrzej Lachor.  – Nasze instalacje montujemy z bardzo preferencyjnym kredytowaniem Banku Ochrony Środowiska. 


Zespół SolProgres przygotowuje każdą taką inwestycję w zakresie formalno - prawnym i opracowuje jej finansowanie. - Współpracujemy z wiodącymi ośrodkami naukowymi, dzięki czemu wdrażamy najnowsze, ale już sprawdzone technologie tzw. inteligentnych domów  – dodaje Andrzej Lachor.  – Nie tylko dla domów w miastach, bo także coraz liczniej montujemy instalacje fotowoltaiczne dla gospodarstw rolnych, a coraz więcej posiadaczy nieużytków rolnych przeznacza je na małe lub nawet duże farmy fotowoltaiczne.

    Technologia na świecie postępuje w zawrotnym tempie, a wraz z nią zmieniają się sposoby pozyskiwania energii, której zużywamy coraz więcej.

Z roku na rok, w trosce o otaczającą nas przyrodę, a chyba jeszcze bardziej w celu oszczędzania osobistych pieniędzy przybywa takich instalacji na dachach wielu domów, firm, galerii handlowych itp. Coraz powszechniej małe elektrownie słoneczne produkują ekologiczny i darmowy prąd. 

Instalację łatwo umieścić na dachu domu lub w nasłonecznionej części ogrodu. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej i spożytkowanie jej  na własne potrzeby oraz sprzedaż nadwyżek do sieci po atrakcyjnej cenie znacząco redukuje koszty energii i zmniejsza zagrożenie smogiem.

Dobrze zaprojektowana i fachowo wykonana elektrownia domowa będzie dostarczać prąd dla użytkowników domu  przez kilkadziesiąt lat. Obecnie produkowane panele zapewniają 25-letnią gwarancję mocy wyjściowej. Wielką zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich bezobsługowość, a rachunki za gaz i prąd znacząco się zmniejszają. 

(ac)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl