Wiele miast (31)

Niezwykła historia zbójnika Ondraszka w spektaklu plenerowym w Ustroniu na Poniwcu Mała Czantoria

W sobotę, 27 sierpnia aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego zaprezentują niezwykły spektakl plenerowy pod tytułem: „Ondraszek, Pan Łysej Góry”, w Ustroniu, na Poniwcu Mała Czantoria, na wysokości 844 metrów nad poziomem morza. 
 
Spektakl został zainspirowany ubiegłoroczną, trzechsetną rocznicą śmierci tego legendarnego, śląskiego zbójnika.

Fot. Galeria.Beskidia.pl

Reklama
Miejsce wystawienia spektaklu „Ondraszek Pan Łysej Góry” też nie jest przypadkowe, legenda głosi o wielkich skarbach ukrytych przez zbójników Ondraszka w lasach tajemniczej góry Czantorii. 
 
27 sierpnia, w sobotę spektakl zacznie się o godzinie 17. W cenę biletów wliczony jest wjazd i zjazd koleją linową na górę Poniwiec, w dniu wystawienia spektaklu. Po okazaniu biletu, uczestnicy widowiska uzyskają także 50 procent rabatu na wstęp na Wieżę Widokową 
na Wielkiej Czantorii.

Ondraszek jest postacią prawdziwą, historyczną. Był najstarszym synem wójta janowickiego Andrzeja Szebesty i jego żony Doroty. Według ludowej tradycji i literatury miał się uczyć w gimnazjum łacińskim w Przyborze, jednak nie potwierdzają tego spisy uczniów.
 
Nie wiadomo, kiedy rozpoczął działalność zbójecką. Źródła historyczne podają, że w 1709 roku wójtem Janowic został Jan, młodszy brat Ondraszka, tymczasem według dawnego zwyczaju urząd ten przypadał pierworodnemu. 

Sądzi się, że Ondraszek nie został wójtem, gdyż w tym czasie już uprawiał zbójecki proceder.
   

Przez kilka lat uprawiał zbójnictwo w okolicach Łysej Góry na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Został zamordowany 1 kwietnia 1715 r. w świadnowskiej karczmie obuchem ciupagi przez członka swej własnej bandy, Juraszka (Jury Fucimana z Malenowic), dla zgarnięcia wyznaczonej przez władców frydeckiego państwa stanowego za „głowę“ Ondraszka nagrody stu florenów. 
 
Zwłoki Ondry zostały następnie, dla odstraszenia ewentualnych naśladowców, poćwiartowane na rynku we Frydku. 
 
Straszny los spotkał także jego zabójcę, Juraszka, który po udaniu się do Cieszyna w celu odebrania nagrody, został tam złapany i wrzucony do zamkowych lochów, a później torturowany przez łamanie kości, wskutek czego zmarł. Mimo to często obierany szlak handlowy dalej przyciągał żądnych sławy Ondraszka następców, jak: Klimczok, Sebastian Bury i Proćpok.
 
Zbójnik Ondraszek przetrwał w ludowych przekazach jako obrońca chłopów i wróg wielmożów, dlatego jest przedmiotem wielu ludowych podań, legend i pieśni, a najsłynniejszą z nich jest pieśń o zbójniku z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
 
"Ondraszek, Pan Łysej Góry", w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego, to pierwszy spektakl plenerowy, o którym już teraz można powiedzieć, że na wysokim poziomie, bo odbędzie się na wysokości aż 844 metrów nad poziomem morza, w Ustroniu – Poniwcu, Mała Czantoria. Zapewniony jest równie wysoki poziom artystyczny spektaklu. Na scenie wystąpią: Klaudia Walencik – artystka Teatru Małego w Tychach, aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego oraz kapela góralska Śtyry. 

Rozpoczęcie plenerowego spektaklu na górze Poniwiec Mała Czantoria o godz. 17.00 w sobotę, 27 sierpnia br.
 
Punkty sprzedaży biletów:
 
Ustroń - Informacja Turystyczna, ul. Rynek 2, tel. 33 854 26 53
Bielsko-Biała - Info SarniStok, Centrum Handlowe
Cieszyn - Cieszyńskie Centrum Informacji, Rynek 1
Cieszyn - Dom Narodowy, Rynek 12
Ochaby - "Dream Park", ul. Hodowlana 2
Gliwice - Salon Wydawniczy "Czas", ul. Zwycięstwa 1
Tychy - SOTERIS.PL, ul. Bardona 30/110
 
Grupy 6-osobowe i liczniejsze, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym, pod numerem telefonu: 887 77 77 86  będą dowożone na spektakl gratis - z centrum Ustronia na Poniwiec. Wydarzeniu kulturalnemu towarzyszyć będą zabawy, konkursy, catering na górze Poniwiec.
 
Warto zakupić bilety w przedsprzedaży po 40 zł, natomiast później - w cenie 50 zł.

(ac)

Źródła: materiały Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego, Wikipedia.com

Publikacja promocyjna Agencji Vigor Media





 
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl