Kultura Edukacja
Wiele miast (351)
Nowoczesne polskie wiropłatowce podbijają Europę i świat
Firma Trendak www.Trendak.eu wyprodukowała już ponad 300 takich statków powietrznych. – Nasze wiatrakowce latają już w 37 krajach na pięciu kontynentach – wylicza Patryk Kazimierski z działu marketingu Trendak. - Lista jest długa: w Afryce: Burkina Faso, w Europie: oczywiście Polska, Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Rosja, w Ameryce Południowej: Argentyna, Brazylia, Chile, Peru, Kolumbia, Paragwaj, Urugwaj, w Ameryce Północnej: Stany Zjednoczone, Kanada, w Azji: Chiny, Kazachstan, Tajlandia, Arabia Saudyjska.
Nowoczesne polskie wiropłatowce podbijają Europę i świat
Data: 2018-11-17 12:52:00
Czytano: 581 razy

Na naszych oczach rozwija się technologia ultralekkich statków powietrznych. W kilku krajach, także w Polsce trwają prace nad ultralekkimi konstrukcjami, nazywanymi wiropłatowcami lub wiatrakowcami. Jednym z producentów jest Trendak, polska firma w Jaktorowie Kolonii między Grodziskiem Mazowieckim, a Żyrardowem.
Jednocześnie tworzona jest infrastruktura lądowisk i organizowane są szkolenia pilotów i operatorów dronów.
W naszym kraju użytkowanych jest już około 100 takich pojazdów. Mają one coraz więcej zastosowań, oprócz użytkowania w celach biznesowych i rekreacyjnych wykorzystywane mogą być także do patrolowania rozległego terenu przez policję, straż graniczną, straż pożarną oraz znajdują zastosowania w rolnictwie, w geodezji - do skanowania i mapowania, a także wojsko interesuje się wykorzystywaniem wiropłatowców w służbach pomocniczych i w szkoleniach poligonowych, bo ich użytkowanie jest znacznie tańsze niż eksploatacja dużych śmigłowców.
choćby trawiastego o długości 100-150 metrów. Natomiast do wylądowania wystarcza pas o długości 50 metrów.
Wiropłatowce produkowane i rozwijane są już od ponad 40 lat. Poddawane są najcięższym próbom wytrzymałościowym nawet przy obciążeniu 3 ton - i ich konstrukcja wytrzymuje nawet takie obciążenie, znacznie przekraczające rzeczywiste potrzeby. Dla inżynierów i specjalistów, nieustannie doskonalących konstrukcje kolejnych wersji wiropłatowców oczywistym priorytetem jest bezpieczeństwo użytkowników. Przed kilkoma miesiącami w Polsce awarii uległ taki pojazd, ale bezpiecznie został sprowadzony przez pilota do lądowania, co świadczy o niezawodności konstrukcji i bezpieczeństwie użytkowania nawet w sytuacjach wykraczających poza rutynowy przebieg lotu.
Do pilotażu wiropłatowca wystarczy mieć ukończone 16 lat oraz posiadać świadectwo kwalifikacji, czyli ukończony kurs składający się z części teoretycznej w wymiarze 30 godzin oraz praktycznego pilotowania w wymiarze minimum 25 godzin. Czas trwania całego kursu zależy od indywidualnego zaangażowania kandydata na pilota, trwa minimum około 2 miesiące.
(mj)
-
Next of kin: Harold Dixon
-
Police release name of victim..
-
Updated appeal for information..
-
Family pay tribute to 62 year old
-
Nocowanie.pl - już 66 milionów..
-
Appeal for information after damage
-
Re-appeal for information on the..
-
Arrested after handgun and..
-
Nauka pokory z ojcem Dolindo..
-
CCTV images released following..
-
Man charged with firearms..
-
Appeal following robbery at..
-
Tim was a wonderful young man
-
Telewizor Samsung MU1602 – 55..
-
X Międzynarodowy Festiwal..
-
Przeglądy budynków mieszkalnych..
-
Nowo wybudowany odcinek obwodnicy..
-
„TELEFONY”
-
Mróz i zimno będą jeszcze przez..
-
Korzystajmy ze swoich praw
-
Tłumaczenia dokumentów - zwykłe..
-
Wisła nocleg – obiekty noclegowe..
-
Konsultacje ws. Programu ochrony..
-
„Mała książka – Wielki Człowiek”
