Wiele miast (2)

Ostrzegamy przed oszustami podającymi się za policjantów

W ostatnich dniach, na terenie naszego województwa doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą na wnuczka, modyfikowaną przez sprawców, którzy podszywają się również za policjantów.

Reklama
Najczęściej ofiarą oszustwa padają starsze osoby. Schemat działania sprawców często się powtarza. Najpierw dzwoni osoba podająca się za członka rodziny. Wypytuje rozmówcę o różnego rodzaju osobiste sprawy, a następnie prosi o pomoc finansową. Po kilku minutach, na ten sam numer telefonu dzwoni mężczyzna, który przedstawia się jako funkcjonariusz. Oznajmia, że właśnie są w trakcie akcji policyjnej i próbują złapać oszusta, który przed chwilą dzwonił, próbując wyłudzić pieniądze. Żeby uwiarygodnić swoją tożsamość, mężczyzna informuje również, że nie rozłączając rozmowy można zadzwonić pod alarmowy numer policji, gdzie dyżurny potwierdzi prawdziwość tej akcji. Niestety, wykręcając numer w telefonie podczas rozmowy, poszkodowany nie łączy się z prawdziwym dyżurnym policji, tylko z kolejnym oszustem. Tak było 17 lutego w Bydgoszczy, kiedy oszust poinstruował kobietę, że ma pobrać ze swojego konta pieniądze w jak najwyższej kwocie, a następnie przekazać mu je w celu zabezpieczenia - jako policjantowi.
 
Jak uniknąć takich sytuacji?
Kujawsko-pomorska policja apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z nieznajomymi osobami. Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie, chęć pomocy, litość i "dobre serce" ludzi. Pamiętajmy, że policjanci nie proszą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy, jak również telefonicznie nie informują o podejmowanych działaniach. Jeśli przychodzą do konkretnej osoby, to mają obowiązek się wylegitymować w sposób umożliwiający dokładne odczytanie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal ktoś będzie miał wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych.

Przypominamy, iż w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:
• poinformować o takiej sytuacji policję,
• poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego,
• nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni),
• nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
• potwierdzić informację u innych członków rodziny.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112 oraz przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu. W kontakcie z takimi osobami, powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania i pojazdów jakimi oszuści  się poruszają. (jkd)   
stat4u PortalPOLSKA.pl