Włodawa
Pogoń za lisem na błoniach orchowskich

22 października na błoniach orchowskich miała miejsce II edycja Hubertusa Włodawskiego. Organizatorem imprezy była nieformalna grupa pod nazwą Polescy Miłośnicy Koni i Jeździectwa.

Reklama

Do grupy należą osoby zajmujące się hodowlą koni z terenu powiatu włodawskiego, którzy proponują m.in. hipoterapię. „Naszym zamiarem jest zawiązanie stowarzyszenia i wzajemna współpraca - mówi Wiesław Gryglicki z Włodawy ze Stajni Westa, jeden z inicjatorów grupy i Hubertusa Włodawskiego. - Na naszym terenie jest kilka miejsc, m.in. w Susznie, Majdanie Stuleńskim, Zaświatyczach czy Hannie, gdzie można nauczyć się jazdy konnej i pojeździć konno. Nasi przyjaciele z innych miast zrzeszeni w podobnych stowarzyszeniach zazdroszczą nam bogactwa krajobrazowego, pięknych terenów i odcinków sprzyjających jeździe konnej”. Promocja terenów Polesia jest jednym z celów, jakie przyświecają Poleskim Miłośnikom Koni i Jeździectwa. Inny cel to udział w rekonstrukcjach wydarzeń i bitew historycznych. Konie Wiesława Gryglickiego brały udział w wyjazdach reprezentacyjnych w Chełmie, podczas majowego święta garnizonu, a także m.in. w tygodniowych manewrach kawaleryjskich i rekonstrukcji bitwy pod Komarowem w miesiącu sierpniu, czy bitwy pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu. We Włodawie Polescy Miłośnicy Koni i Jeździectwa biorą udział w obchodach świąt państwowych i religijnych. Można ich było oglądać, w munurach wojskowych z 20-lecia międzywojennego, w Orszaku Trzech Króli, w Biegu Tropem Wilczym, byli także bohaterami filmu na temat braci Taraszkiewiczów- „Żelaznego” i „Jastrzębia”. Gryglicki nawiązał współpracę m.in. Chełmskim Stowarzyszeniem Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej, Radzyńskim Stowarzyszeniem Kawaleryjskim i Stowarzyszeniem im. majora Hubala z Końskich.

Hubertus Włodawski odbył się, mimo bardzo niesprzyjającej aury. W strugach deszczu korowód jeźdźców przeszedł od Suszna przez Włodawę na błonia orchowskie. Tam odbyła się prezentacja koni i umiejętności jeździeckich, konkursy dla publiczności oraz przejażdżki bryczkami. Głównym punktem wydarzenia była gonitwa za lisem. Zwieńczeniem II Hubertusa Włodawskiego była biesiada ułańska.

 

JS
 

Uroczystości w Orchówku

30.08.2015 / czytano: 325 razy
 

 

W Sanktuarium ojców kapucynów w Orchówku w powiecie włodawskim odbyły się uroczystości odpustowe z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.
 
Obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus w Orchówku pochodzi z przełomu XVI i XVII w. Do Orchówka sprowadzili go augustianie w 1610 r.

REKLAMA


 

 

W akcie powizytacyjnym o. Jakuba Carthei z 1661 r. jest notatka o nabożnej czci oddawanej Matce Bożej w czasie licznych uroczystości i świąt. Liczne wota i Księga Łask zaginęły w czasie rozbiorów. W 1864 nastąpiła kasata klasztoru augustianów, a trzy lata później została zlikwidowana parafia w Orchówku. Cudowny obraz Maryi rozpoczął wtedy ponad 60-letnią tułaczkę, został wywieziony do Lublina, potem do Włodawy. 

O powrót obrazu zabiegał z towarzyszami jeden z unitów, Maksym Kossyk, który wyruszył do Rzymu i podczas spotkania z papieżem Piusem X opowiedział o cierpieniach katolików na Podlasiu i Chełmszczyźnie. Po pewnym czasie nastąpiło złagodzenie represji. W Orchówku przypisywano to wstawiennictwu Matki Bożej Pocieszenia. Obraz orchowskiej Matki powrócił na swoje miejsce 13 czerwca 1931 r. Uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Orchowskiej diademami papieskimi odbyła się 2 września 1990 r.

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

____________________________________________________________________
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl