Wiele miast (351)

Polska filatelistyka zaczęła się w Krakowie

 
Filatelistyka to rodzaj hobby polegającego na kolekcjonowaniu głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC. Nazwa pochodzi z dwóch greckich wyrazów – philein i ateleia, których połączenie w dosłownym znaczeniu oznacza zamiłowanie do zbierania znaczków pocztowych. Autorem tego zestawienia słów był francuski kolekcjoner Georges Herpin, w 1864 roku.

Reklama
Pierwszym stowarzyszeniem filatelistycznym na ziemiach polskich był „Klub Filatelistów” powołany 6 stycznia 1893 roku w Krakowie, w ówczesnej Galicji. Corocznie tego dnia, 6 stycznia polscy filateliści mają swoje święto, Dzień Filatelisty.
 
Filatelistyka to rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC.
 
Także w Krakowie, lecz 102 lata później, pod koniec XX wieku, w listopadzie 1995 roku założona została firma Filatelista.pl https://www.filatelista.pl, która należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, Stowarzyszenia Szwajcarskich Kupców Filatelistycznych – SBHV oraz American Philatelic Society.
 
- Świadczymy usługi w zakresie wyceny znaczków pocztowych oraz ich skupu na terenie całej Polski – podkreśla Grzegorz Marzec, menadżer Filatelista.pl. - Pośredniczyliśmy w zakupie i sprzedaży wielu obszernych kolekcji począwszy od specjalizowanych zbiorów pierwszego polskiego znaczka z 1860 roku.
 
 
Znaczki pocztowe - wartość
 
Pytanie o wartość znaczków pocztowych zadają sobie zarówno kolekcjonerzy, jak i osoby, które zbieraczami nie są, a znaczki otrzymali jako prezent, pamiątkę, czy w spadku. Choć znaczków na rynku jest wiele, jedynie ich część jest naprawdę ciekawa, stanowiąc obiekt zainteresowania filatelistów i osiągając wartość większą niż pamiątkowa. Cena kolekcjonerskich znaczków pocztowych jest uzależniona od wielu parametrów, a do jej określenia nieraz potrzebne jest wsparcie eksperta.
 
W zainteresowaniu Filatelista.pl jest wszystko, co dotyczy polskiej filatelistyki: Polska nr 1 z 1860 roku, listy i znaczki z okresu po odzyskaniu niepodległości, wydania lokalne, listy i znaczki z Powstania Warszawskiego, listy i znaczki z Odessy, Konstantynopola, Wolnego Miasta Gdańska i Portu Gdańskiego. Oprócz znaczków pocztowych, także karty pocztowe, widokówki i listy z Polski i z zagranicy. W tym znaczki polskie czyste oraz stemplowane z lat 1860 - 2020 w kolekcjach, także ilości hurtowe i całe składy z okresu PRL-u.
 
Specjalizują się w szczególności w znaczkach z Chin i Rosji. Spośród znaczków chińskich najbardziej interesujące są egzemplarze z Chin Ludowych do 1990 roku, zarówno czyste, jak i kasowane, ale także znaczki i listy Cesarstwa, znaczki Republiki Chińskiej, Mandżurii, Makau, Hong-Kongu oraz Tajwanu.
 
- Spośród znaczków z Rosji i Związku Radzieckiego szczególnie interesują nas niestemplowane znaczki z lat 1920 do 1955, listy z pierwszymi wydaniami oraz ziemstwa i poczty lokalne – wylicza Grzegorz Marzec.
 

Wycena znaczków polega na:
 
- właściwej identyfikacji znaczka ustalenia daty i nazwy emisji, nominału, numeru katalogowego
 
- ocenie autentyczności znaczków - druku, nadruku, kasowników
 
- właściwej ocenie stanu zachowania
 
- określeniu obecnej ceny rynkowej zależnej od trendów i upodobań kolekcjonerów.
 

Przeprowadzenie prawidłowej wyceny wymaga wiedzy eksperckiej oraz znajomości rynku. Choć istnieją domowe metody wyceny, dostępne dla każdego, lepszy efekt uzyskamy zwracając się do specjalisty z zakresu filatelistyki. Unikniemy wtedy przeszacowania lub niedoszacowania wartości kolekcji czy pojedynczego znaczka. Oszczędzimy czas i będziemy mieli pewność, że wycena jest prawidłowa.
 
Trafna ocena znaczka jest gwarancją uzyskania uczciwej ceny za jego skup.
 
 
Skup znaczków pocztowych
 
Filatelista.pl prowadzi skup zbiorów znaczków pocztowych polskich i zagranicznych oraz ciekawszych pojedynczych egzemplarzy. Także skup starych listów i widokówek do 1950 roku oraz monet i banknotów.
 
Szczególnie interesujące są poważne i obszerne zbiory polskich znaczków oraz znaczki z Europy i świata w zbiorach, od klasyki po dzień dzisiejszy.
 
W szczególności filatelistów interesują znaczki klasyczne, korespondencja, listy i karty pocztowe z całego świata sprzed roku 1900. Wysokie ceny są oferowane za egzemplarze z Cesarstwa Chińskiego, Korei, Japonii i Syjamu.
 
Poza znaczkami pocztowymi skupowane są także monety oraz banknoty z całego świata. Za srebrne i złote monety oferowane są atrakcyjne ceny. Szczególnie chętnie kupowane są monety i banknoty z Chin Ludowych aż do roku 2000, również w stanie ,,z obiegu”. Interesujące są także kolekcje widokówek z Polski i ze świata w albumach z epoki.
 
 
Unikatowość
 
Wysokie ceny osiągają walory filatelistyczne, które są rzadkie, to znaczy wydane w małych nakładach, albo takie, których pomimo większego nakładu niewiele się zachowało.
 
Najdroższym znaczkiem pocztowym na świecie jest British Guiana 1c Magenta - wiadomo o tylko jednym egzemplarzu tego znaczka. Na aukcji w 2014 roku został on sprzedany za 9,48 miliona dolarów, co jest najwyższym wynikiem w historii.
 
 
Błędy druku znaczków pocztowych
 
Do znaczków rzadkich zalicza się znaczki pocztowe z błędami - nawet przy wysokich nakładach całej emisji może się zdarzyć, że niektóre egzemplarze zostały przez pomyłkę wydrukowane inaczej.
 
Jeden z najcenniejszych polskich znaczków to nieprawidłowo wydrukowana tzw. ,,odwrotka bokserów” z 1956 roku - znaczek, który wydano z okazji igrzysk olimpijskich odbywających się w Melbourne. Przedstawieni na znaczku zawodnicy są odwróceni o 180 stopni względem napisu Poczta Polska i nominału znaczka.
 
 
Popyt, popularność
 
Aby był cenny, znaczek pocztowy nie tylko powinien być rzadki, musi go także poszukiwać odpowiednio duża liczba zbieraczy z zamożnego kraju. Rzadki znaczek z kraju, gdzie nie ma filatelistów, nie będzie nigdy tak cenny, jak znaczek z USA, Niemiec, czy Chin, gdzie kolekcjonerstwo jest popularne, a poziom zamożności społeczeństwa wysoki. Najwyższe ceny osiągają znaczki, o które konkuruje szerokie grono dobrze sytuowanych zbieraczy.

(ac)


 
stat4u PortalPOLSKA.pl