Wiele miast (25)

Poznaj zabytki Wrocławia

 

Zabytki, które można podziwiać we Wrocławiu świadczą o tym, że jest to miasto o długiej i bardzo bogatej przeszłości, miasto, które jest stykiem różnych kultur.

Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności?

Reklama
Ostrów Tumski, który dał początek miastu
 
To najstarsza część Wrocławia połączona z centrum miasta kilkoma mostami, w tym najsłynniejszym Mostem Tumskim. Już w XI wieku znajdowała się tutaj siedziba biskupów. Taką rolę miejsce to pełni także i dzisiaj. Nad okazałymi budowlami wzniesiony w różnych okresach historii miasta góruje monumentalna bryła katedry pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Świątynia jest dostępna dla turystów.

Na zwiedzanie kościoła trzeba tylko wybrać godziny, w których nie są sprawowane msze święte. Monumentalną katedrę w stylu gotyckim zbudowano na miejscu pierwotnej świątyni w stylu romańskim. Ślady po niej zachowały się w portalu głównym oraz w świątynnej krypcie. W środku uwagę przyciąga przede wszystkim ołtarz główny, w którym znajduje się tryptyk Zaśnięcie Marii Panny. Interesujące są również witraże, które zaprojektowali między innymi: Zygmunt Acedański, Irena Acedańska-Nowakowska i Antoni Michalak.
 
Perła baroku
 
Można ją podziwiać w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomieszczenia uniwersyteckie mieszczą się w dawnym, wzniesionym w stylu barokowym kolegium pojezuickim. Wspomniana perła baroku to nie ogromna sylwetka kolegium, ale Aula Leopoldina, której sklepienie ozdabiają niezwykle bogate, iluzjonistyczne malowidła. Trudno znaleźć w Polsce drugie tak wspaniałe, dobrze zachowane wnętrze z barokowym wystrojem.
 
Rynek, Ratusz, kamieniczki
 
Wrocławski Rynek to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Założony w czasach średniowiecza jest jednym z największych byłych placów targowych na terenie Europy. W części centralne znajduje się dwukondygnacyjny, podpiwniczony Ratusz z niezwykle misternie rzeźbioną fasadą. Rynek otaczają kolorowe kamienice w przeszłości należące do bogatych wrocławskich patrycjuszy i mieszczan. Budowane przez stulecia reprezentują różne style architektoniczne: gotycki, renesansowy, barokowy i klasycystyczny. Wśród nich są także słynne, zbudowane w stylu gotyckim i połączone barokową bramą kamieniczki Jaś i Małgosia.
 
Synagoga pod Białym Bocianem
 
Wrocław od wieków jest miastem wielokulturowym. W XIX wieku została w mieście zbudowana synagoga. Wzniesiono ją w stylu klasycystycznym. Dzisiaj jest nie tylko miejscem kultu religijnego, została wpisana do rejestru zabytków miasta Wrocławia. Jest także ośrodkiem kultury żydowskiej. Warto odwiedzić również stary cmentarz żydowski – dziś muzeum Sztuki Cmentarnej. Są na nim pochowani między innymi rodzice Edyty Stein, która przeszła na katolicyzm i jest jedną ze świętych kościoła katolickiego.
 
To tylko skromna część zabytków, którymi szczyci się Wrocław. Aby poznać ich więcej trzeba tutaj przyjechać na parę dni. Jeżeli planujecie odwiedzić Wrocław warto zaczerpnąć trochę wiedzy np. tu cowewroclawiu.pl

(ac)
 
stat4u PortalPOLSKA.pl