Wiele miast (19)
Pracownia robotyki przemysłowej w Słupsku

5 czerwca, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. otworzy Pracownię Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych. Pracownia ARiSW zlokalizowana jest w jednej z hal produkcyjnych o powierzchni  230m2, w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

Reklama
W skład pracowni wchodzi: stanowisko z robotem typu DELTA, stanowisko z dwoma robotami typu SCARA z jednym w pozycji podwieszonej, mobilne stanowisko z robotem typu SCARA, Stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego, Mobilne stanowisko z systemem i czujnikiem wizyjnym, Mobilne stanowisko Skanera 3D oraz dodatkowy osprzęt i narzędzia m.in. wózek widłowy, instalacja sprężonego powietrza, dedykowane oprogramowanie CAD oraz typu RMS (Resource Management System), niezbędne narzędzia i meble techniczne.

Usługi jakie pracownia świadczy to m.in.: wypożyczanie zrobotyzowanych stanowisk wraz z dostosowaniem i integracją ich do rozwiązań jakie dana firma wymaga, doradztwo przy wyborze jak najlepszych rozwiązań do potrzeb danego przedsiębiorcy, prowadzenie szkoleń na najwyższej jakość sprzętu, projektowanie systemów zrobotyzowanych, skanowanie i analizowanie wyrobów za pomocą skanera 3D i specjalistycznego oprogramowania, skanowanie możę się odbywać w pracowni jak i w siedzibie zamawiającego usługę.

Wyposażenie Pracowni:

1.Stanowisko z robotem typu DELTA

Stanowisko wyposażone w robota typu DELTA podwieszonego w górnej części konstrukcji stanowiska. Na wysokości roboczej pracy chwytaka robota DELTA znajdować się będą dwa transportery taśmowe, które poruszać się będą niezależnie z różnymi prędkościami. Zaprogramowana aplikacja/oprogramowanie stanowiska służyć będzie do symulacji produkcji -> polegającej na przenoszeniu pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. Stanowisko wyposażone w system wizyjny rozpoznający kontury, kolory detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo stanowisko wyposażone  w system trackingu umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotem.

2.Stanowisko z dwoma robotami typu SCARA

Stanowisko charakteryzujące się uniwersalnością w zastosowaniu różnego rodzaju robotów typu SCARA. W skład stanowiska wchodzić będzie robot posadowiony tradycyjnie na postumencie oraz robot podwieszany. Robot podwieszany posiada udźwig 10 kg, robot stojący posiada udźwig do maks. 20 kg oraz IP65. Aplikacja służyć będzie do przenoszenia pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na drugim transporterze taśmowym znajdującym się wewnątrz stanowiska. W obszarze pracy robotów znajdować się będą dwa transportery taśmowe poruszające się niezależnie z różnymi prędkościami. Stanowisko wyposażone w odpowiedni system wizyjny rozpoznający kontury detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo stanowisko wyposażone  w system trackingu (stanowiący integralną część sterownika z robotami), umożliwiający kontrolę prędkości poszczególnych transporterów  taśmowych oraz synchronizację ich z systemem wizyjnym oraz robotami.

3.Mobilne stanowisko z robotem typu SCARA

Stanowisko charakteryzować się będzie uniwersalnością, ograniczoną wagą i kompaktowymi wymiarami umożliwiającymi transport w samochodzie. W stanowisku zamontowany będzie robot posadowiony tradycyjnie na postumencie o udźwigu 10 kg. Zaprogramowana aplikacja służyć będzie do przenoszenia pojedynczych detali z jednego z dwóch zainstalowanych wewnątrz stanowiska transporterów taśmowych i układania (paletyzacji) ich na platformie – postumencie w pobliżu mocowania robota. Stanowisko wyposażone w odpowiedni system wizyjny rozpoznający kontury detali oraz ich położenie we współrzędnych XY oraz R. Dodatkowo stanowisko wyposażone w system trackingu (stanowiący integralną część sterownika robota), umożliwiający kontrolę prędkości transportera taśmowego oraz synchronizację z systemem wizyjnym oraz robotem.

4.Stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego

stanowisko zaawansowanego i bardzo wydajnego systemu wizyjnego demonstrować będzie typowe aplikacje wykorzystujące system wizyjny takie, jak :

- kontrola jakości
- wykrywanie wad
- lokalizacja detali
- pozycjonowanie.

Zainstalowany w stanowisku system wizyjny obsługiwać będzie obraz wysokiej rozdzielczości (kamera 5 Mpix), i pracować będzie z dużą prędkością (mierzoną w ilości detali/jednostkę czasu – min. na poziomie 20 inspekcji na sekundę), umożliwiać będzie łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami.

Dodatkowo stanowiska z robotem typu DELTA, z dwoma robotami typu SCARA wraz ze stanowiskiem zaawansowanego systemu wizyjnego można zestawić i połączyć w jedną zautomatyzowaną linię.

5.Mobilne stanowisko zaawansowanego systemu wizyjnego

Mobilne  stanowisko  systemu  oraz  czujnika  wizyjnego  demonstrować  będzie  typowe  aplikacje wykorzystujące system lub czujnik wizyjny takie, jak:

- kontrola jakości
- wykrywanie wad
- lokalizacja detali
- pozycjonowanie.

Zainstalowany w stanowisku system oraz czujnik wizyjny w maksymalnie prosty sposób (w 3 prostych krokach: ustawienia kamery, obszar wzorca, testowanie) umożliwiać będzie definiowanie kryteriów inspekcji wizyjnej, umożliwiał będzie łatwą integrację z zewnętrznymi urządzeniami (przesyłanie wyników pomiarów do komputera przemysłowego). Stanowisko stanowić będzie wygodne środowisko do prób i porównywania możliwości systemu i czujnika wizyjnego celem doboru optymalnego rozwiązania do konkretnej aplikacji

6.Skaner 3D

Stanowisko skanera 3D wyposażone będzie w najnowsze rozwiązania z dziedziny skanowania 3D. W skanerze zastosowano technologię niebieskiego światła, która pozwala na szybsze, dokładniejsze pomiary. Dodatkowym atutem jest kompaktowość i mobilność urządzenie które będzie mogło wykonywać pomiary nie tylko w pracowni ale także na miejscu  u zleceniodawcy. Wyniki pomiarów można będzie analizować za pomocą darmowego oprogramowania, które będzie można pobrać ze strony producenta.

7.Profesjonalne oprogramowanie typu CAD 2D/3D

Oprogramowanie to umożliwi w pracowni przygotowywać projekty stanowisk z zakresu automatyki i robotyki jak i wykonywać projekty na zlecenie firm zewnętrznych. Oprogramowanie będzie m.in. pozwalać na modelowanie części i złożeń, generowanie dokumentacji płaskiej.

Źródło: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
stat4u PortalPOLSKA.pl