Wiele miast (25)

Prestiżowa nagroda dla nowej szkoły muzycznej

Brick Award to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od ponad dekady przez austriacką firmę Wienerberger produkującą ceramiczne cegły i dachówki. Statuetkę dostają autorzy projektów najlepszych budynków, w których wykorzystano materiały ceramiczne. W tym roku w jednej z kategorii triumfuje wrocławska Maćków Pracownia Projektowa.

Reklama
Mamy najlepszy budynek użyteczności publicznej
 
W pracowni, której szefem jest Zbigniew Maćków, wykonano projekt gmachu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia przy ulicy Piłsudskiego, który jest teraz najlepszym budynkiem użyteczności publicznej w Polsce. – Brick Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w branży, ma bardzo wysoką rangę – wyjaśnia Zbigniew Maćków. Architekt podkreśla przy tym, że nie mamy tu do czynienia z konkursem, w którym producent nagradza obiekt wykonany ze swoich materiałów. – Dodam, że szkoła muzyczna została wzniesiona z cegieł konkurencyjnej firmy – przyznaje współtwórca projektu.
 
 
Zbigniew Maćków ze statuetką Brick Award ze współautorami projektu - Agatą Kowalską, Karoliną Zajączkowską, Eliaszem Matułą, Bartłomiejem Witwickim po gali wręczenia nagród w warszawskim Muzeum Żydów Polskich POLIN
 
Ostra konkurencja w Brick Award 2015
 
Pierwszą polską edycję Brick Award zorganizowano w 2013 roku, a statuetki człowieka trzymającego cegłę przyznawane są dziś co dwa lata w sześciu kategoriach (np. dom jednorodzinny, wielorodzinny, czy budynek użyteczności publicznej). Zwycięzca z danej kategorii dostaje, oprócz statuetki, nominację do międzynarodowej edycji Brick Award. W poprzednich latach wygrywały obiekty z Tajlandii, Chin, czy Finlandii.
 
Do tegorocznej edycji Brick Award można było zgłaszać obiekty, jakie powstały po styczniu 2013 roku (nadesłano ok. 70 projektów). O przyznaniu nagrody zadecydowało jury, w którym zasiadali cenieni architekci, m.in. Ewa Kuryłowicz, czy Grzegorz Stiasny.  
 
Brick Award dla Wrocławia
 
W historii polskiej edycji Brick Award triumfowały już wrocławskie budynki – mieszkalny (Corte Verona u zbiegu ulic Grabiszyńskiej i Inżynierskiej) projektu krakowskich architektów Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego. Teraz do grona laureatów dołącza budynek Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego przy ulicy Piłsudskiego (przeczytacie o nim tutaj), w którego projektowaniu brali udział Agata Kowalczyk, Zbigniew Maćków, Eliasz Matuła, Bartłomiej Witwicki, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński. Gmach oficjalnie otwarto po feriach, od blisko miesiąca dzieci chodzą już na zajęcia w nowym obiekcie. Teraz to najlepszy gmach użyteczności publicznej w Polsce.

fot. Tomasz Walków
Źródło: UM Wrocław
stat4u PortalPOLSKA.pl