Wiele miast (351)

Program „Dzielnicowy bliżej nas” – przybliżamy do ludzi polską policję

„Dzielnicowy bliżej nas” to jeden z podstawowych programów realizowany w celu zbudowania zaufania pomiędzy służbami a obywatelami. Nawet najlepiej wyposażona policja nie będzie dobrze wykonywała swoich zadań jeśli mieszkańcy nie będą jej ufali – mówił podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Dzielnicowy bliżej nas” minister Mariusz Błaszczak. 

Reklama
Program „Dzielnicowy bliżej nas”
Głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory tak zwani „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych. Kierunki zmian w służbie dzielnicowych dotyczą obszarów: kadrowego, szkoleniowego, komunikacji społecznej, organizacji służby oraz modernizacyjnego. Program został zainaugurowany w czerwcu ub.r.

 
Zmiany w służbie dzielnicowych
Komendant główny policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk 20 czerwca 2016 r. podpisał zarządzenie, dzięki któremu dzielnicowi m.in. nie prowadzą już dochodzeń i spraw o wykroczenia, a spędzają więcej czasu na obchodzie swojego rejonu. Rewolucyjne zmiany weszły w życie 1 stycznia br. Dodatkowo dzielnicowi miejscy nie będą musieli realizować nakazów doprowadzeń, a także w mniejszym zakresie będą uczestniczyć w czynnościach na rzecz innych komórek organizacyjnych. Przypomnieć należy, że każdy dzielnicowy ma telefon, skrzynkę e-mailową, a dane kontaktowe do niego z łatwością znajdziemy w aplikacji "Moja Komenda" .

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał już rozporządzenie, dzięki któremu powstanie nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzięki temu funkcja dzielnicowego stanie się opłacalna dla policjantów – policjanci będą mogli awansować pełniąc cały czas swoją funkcję. To niezwykle istotna zmiana – na tym stanowisku bardzo ważne jest doświadczenie i dobre rozeznanie okolicy, w której pełni się służbę. Dzielnicowi to funkcjonariusze, którzy stanowią wizytówkę polskiej policji. Nowe stanowisko daje perspektywy rozwoju zawodowego, daje możliwość awansu, również finansowego – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

MSWiA przygotowało także specjalne ulotki, które będą rozdawane przez „policjantów pierwszego kontaktu”. Każdy z nas znajdzie w nich dane kontaktowe swojego dzielnicowego oraz opis nowych aplikacji ułatwiających kontakt z policją m.in. „Mojej Komendy” czy „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Kolejną zmianą będzie opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla rejonu służbowego. Ten tworzony co pół roku harmonogram działań będzie konsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu każdy z nas będzie miał wpływ na własne bezpieczeństwo.
 
Więcej policjantów, mniej wakatów
Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że w budżecie na rok 2017 udało się zagwarantować środki na dodatkowych 1000 etatów w polskiej policji. - W 2016 r. przyjęliśmy 178 nowych dzielnicowych. To znaczących wzrost, ale wciąż za mały. Policja powinna być blisko obywateli i dla obywateli, a spośród wszystkich policjantów to właśnie dzielnicowi powinni być najbliżej ludzi. Nowe stanowisko – starszy dzielnicowy będzie elementem stabilizującym w ich służbie – podkreślał wiceminister.

 
Nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji przypomniał, że program „Dzielnicowy bliżej nas” to jedno z działań, obok przywracania posterunków i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, które mają sprawić, że polska policja będzie bliżej obywateli. Komendant główny policji poinformował, że dzielnicowi biorą udział w specjalistycznych kursach w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Każdy „funkcjonariusz pierwszego kontaktu” posiada już służbowy telefon komórkowy, dostęp do internetu oraz indywidualną skrzynkę mailową.
 
Nagrody dla dzielnicowych
Konferencja była także okazją do nagrodzenia wyróżniających się „funkcjonariuszy pierwszego kontaktu”. Minister Mariusz Błaszczak przyznał nagrody finansowe mł. asp. Marcinowi Bajerowiczowi z Zabrza oraz mł. asp. Damianowi Krupie z Zielonej Góry. Marcin Bajerowicz regularnie odwiedzał mieszkającą samotnie 76-letnią kobietę sprawdzając, czy nie potrzebuje pomocy. Podczas jednej z takich wizyt nikt nie otworzył mu drzwi do mieszkania. Dzielnicowy wezwał na miejsce straż pożarną i po wyważeniu drzwi zastali leżącą na podłodze kobietę. Kobieta ok.  5 dni wcześniej przewróciła się i doznała poważnych obrażeń ciała. Nie była w stanie wstać o własnych siłach. Natomiast Damian Krupa pod koniec ub.r. uratował niedoszłego samobójcę.

 
Dzielnicowi w oczach Polaków
Podczas konferencji dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA Agnieszka Glapiak zaprezentowała raport z badania na temat oceny pracy dzielnicowych. Jak wynika z sondażu aż 89 proc. Polaków uważa, że „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” są potrzebni. Również 89 proc. Polaków nie zna numeru telefonu do swojego dzielnicowego. Agnieszka Glapiak przypomniała o wyszukiwarce dzielnicowych, która funkcjonuje w ramach aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki niej nikt z nas nie musi pamiętać o numerze telefonu dzielnicowego, gdyż kontakt można szybko odnaleźć właśnie dzięki temu narzędziu. Ankietowani odpowiadali także na pytanie, w jaki sposób policjanci powinni kontaktować się z mieszkańcami. 57 proc. z nas uważa, że powinny to być patrole, 36 proc. – dostępność pod telefonem, a 28 proc. że dzielnicowi powinni rozdawać wizytówki z numerem telefonu.

 
Dzielnicowi o samych sobie
Konferencja była także okazją do zaprezentowania ogólnopolskiego badania dzielnicowych. Wyniki zaprezentowały mł. insp. Iwona Klonowska z Komendy Głównej Policji oraz prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka. Większość „funkcjonariuszy pierwszego kontaktu” twierdzi, że ich sytuacja w ostatnim czasie uległa poprawie, a prestiż ich stanowiska jest wysoki. Dzielnicowi jako jedną z przyczyn, dla których chcieliby zmienić stanowisko uznają brak możliwości awansu, nadmiar obowiązków oraz ograniczenie dostępu do szkoleń. Program „Dzielnicowy bliżej nas” oprócz awansu poziomego, przewiduje także dodatkowe szkolenia oraz likwidację dodatkowych obowiązków. (jkd)


stat4u PortalPOLSKA.pl