Włodawa
Spotkanie konsultacyjne organizacji pozarządowych powiatu włodawskiego

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu we Włodawie 18 marca zorganizowało spotkanie konsultacyjne dla członków organizacji pozarządowych powiatu włodawskiego. Było to drugie spotkanie w tym roku- pierwsze było skierowane tylko do organizacji NGO z miasta Włodawy.

Reklama

Na spotkanie przybyli przedstawiciele takich organizacji, jak: Nadbużańskie Stowarzyszenie Edukacyjne, Stowarzyszenie „Nadzieja”, Stowarzyszenie Inicjatywa Polesie, Poleskie Towarzystwo Medialne, Stowarzyszenie Edukacji Regionalnej i Integracji Kulturowo-Społecznej „EDUR ZABAGONIE”, Towarzystwo Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Ad Astra”, Stowarzyszenie Włodawskie Porozumienie na Rzecz Zatrudnienia w Powiecie Włodawskim, Uczniowskiego Klubu Sportowego „Tramp” oraz przedstwicielka z Urzędu Miasta Włodawa.
 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

____________________________________________________________________

 

 

Spotkanie otworzyła Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, która przedstawiła realizowane działanie – Włodawskie Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych i poinformowała o możliwości skorzystania z doradztwa księgowego w ramach tego zadania. Krystyna Kończal zachęciła organizaje do zgłaszania inicjatyw w organizacji pikniku, który zaplanowano na przełom września i października, i który będzie następstwem trzech spotkań konsultacyjnych. Konkluzją jej wystąpienia były słowa: „Organizacje pozarządowe nie są pozostawione samym sobie”.

 

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu realizuje zadanie pod nazwą Włodawskie Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Centrum oferuje doradztwo z zakresu wsparcia w prowadzeniu księgowości przy możliwości korzystania z programu księgowego, doradztwo prawne, porady psychologa, porady z zakresu mediacji, porady z zakresu jak poprawnie korzystać z pracy wolontariuszy w organizacji oraz udział w spotkaniach konsultacyjnych ze specjalistami/ekspertami z różnych dziedzin pomocnych przy prowadzeniu organizacji pozarządowej. Ponadto Centrum zaprasza NGO z powiatu włodawskiego do korzystania z jego profilu na jednym z portali społecznościowych oraz z biura, udostępniając komputery z dostępem do Internetu oraz salę szkoleniową.

 

W trakcie spotkania była możliwość nawiązania współpracy między organizacjami, a także wysłuchania prelekcji na temat aplikowania o środki na działalność NGO. Prelegentem była Zofia Jaroszuk, wiceprezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Jaroszuk opowiedziała o stowarzyszeniu, działającym początkowo jako grupa nieformalna, od 1987 roku. Mówiła, opierając się na własnym doświadczeniu, o cechach grupy, które sprzyjałyby jej utrzymaniu i rozwojowi. Zaakcentowała potrzebę wypracowania celów grupy, zadań, norm, określenia struktury oraz znalezienia tzw. miejsca skupienia, które budowałoby tożsamość danej grupy. Zachęcała do sięgania po środki, przy małych organizacjach- realizowania małych grantów, nie przekraczających 10 tys. zł. Duży nacisk położyła na cel organizacji, który stanowi wyznacznik pozyskiwania funduszy oraz nieograniczanie się do jednego źródła finansowania. Zofia Jaroszuk przytaczała przykłady z działalności fundacji, które ubogacały jej wystąpienie, dawały do myślenia i stanowiły wskazówki dla tych, którzy poprzez funkcjonowanie w danej organizacji lepiej będą mogli służyć swojemu środowisku.

 

Joanna Szubstarska

stat4u PortalPOLSKA.pl