Wiele miast (351)

Sprawdź, ile Polacy wydają na samochody?


26 000 złotych – właśnie tyle przeciętny Polak przeznacza na zakup samochodu. 49% mieszkańców naszego kraju deklaruje, że kolejne auto kupi za nie więcej niż 10 000 złotych. Przeważnie jest to inwestycja na długie lata.

Tylko 5% kierowców potwierdza, że nabytym pojazdem będzie jeździć nie dłużej niż rok. Najczęściej wymiana samochodu następuje po trzech latach.

Reklama
Wydatki na samochód
 
Statystyczny polski kierowca nie przejeżdża swoim autem więcej niż 20 000 kilometrów rocznie. Miesięczne wydatki na samo paliwo to jakieś 300 złotych. Nie są to oczywiście wszystkie koszty związane z posiadaniem samochodu. Do tych trzeba doliczyć jeszcze kredyty samochodowe – średnia rata wynosi 500-700 złotych miesięcznie.
 
Każde auto musi być ubezpieczone. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dodatkowe jest AC, czyli autocasco – na takie decyduje się tylko 27% właścicieli pojazdów. Nie jest ono wymagane. Do rocznych kosztów utrzymania trzeba doliczyć jeszcze obowiązkowy przegląd techniczny auta – kosztuje około 150 złotych. Rzadko zdarza się też, by auto nie wymagało nawet najmniejszych napraw. Środki przeznaczane na ten cel to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku.

   
Samochody kobiet i mężczyzn
 
Co ciekawe, na samochody więcej wydają mężczyźni. Chodzi tu nie tylko o zaciągane na ten cel kredyty samochodowe i wysokość związanych z takimi zobowiązaniami rat. Panowie przyznają również, że płacą więcej za benzynę – podczas gdy ponad połowa kobiet przeznacza na ten cel miesięcznie do 300 złotych, większość mężczyzn wylicza wydatki z tego tytułu na kwotę minimum 400 złotych.
 
Mężczyźni jeżdżą też o wiele więcej. Co dziesiąty przemierza rocznie więcej niż
50 000 kilometrów. Większość kobiet deklaruje, że łączny odcinek ich podróży autem mieści się w przedziale 10 000 – 20 000 kilometrów.
 
 
Finansowanie auta
 
Jakiekolwiek oszczędności generuje tylko połowa Polaków. Większość z nich nie ma jednak dokładnie sprecyzowanych planów wydatkowania tych środków. Ciekawostką jest fakt, że tylko 2% oszczędnych Polaków planuje za zgromadzone pieniądze nabyć auto. Oszczędności mieszkańców Polski nie są też z reguły na tyle wysokie, by móc kupić samochód gotówką, bez zewnętrznego wsparcia finansowego.
 
Większość kierowców decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania na ten cel. Wybór pada na kredyty na dowolny cel albo kredyty samochodowe, które zaliczają się do grupy kredytów celowych. Dzięki pomocy banków mogą oni szybciej zrealizować marzenie o własnym samochodzie.
 
 
Kredyt samochodowy czy kredyt na dowolny cel?
 
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców jest kredyt samochodowy. To kredyt celowy, który wiąże się z niższymi kosztami. Można go uzyskać przy mniejszej ilości niezbędnych formalności, a czas oczekiwania na decyzję kredytową jest krótszy. Kredyty celowe mają też o wiele bardziej korzystne warunki i dodatkowe bonusy dla kierowców. Wszystko dlatego, że zabezpieczeniem zobowiązania jest w tym przypadku auto, dzięki czemu zwiększa się wiarygodność kredytobiorcy.
 
Kredyt na dowolny cel sprawdzi się w przypadku nabycia auta tylko wtedy, gdy kredytobiorca posiada większość środków, jakie musi przeznaczyć na zakup samochodu. Wsparcie banku jest mu wtedy potrzebne tylko w niewielkiej części.

Więcej: www.bgzbnpparibas.pl


 
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl