Wiele miast (351)

Stylowa tabliczka na dom – jaką wybrać?


Tabliczka adresowa z numerem domu oraz nazwą ulicy to nie tylko ozdoba budynku, ale i obowiązek prawny każdego właściciela nieruchomości. Jej brak może skutkować mandatem.

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje standardowa tabliczka na dom? Z jakiego materiału powinna być wykonana? Jaki wzór wybrać?

Reklama
Co grozi za brak tabliczki z numerem domu?

Tabliczka adresowa pełni ważną rolę informacyjną – musi być czytelna i widoczna, przedstawiać numer budynku oraz nazwę ulicy. Użyta czcionka powinna być kontrastowa w stosunku do tła oraz zostać umieszczona na frontowej ścianie domu – zamontowanie jej tylko na ogrodzeniu nie wystarczy, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Co prawda przepisy nie regulują jej kształtu, wzoru czy koloru, jednak za brak tej „wizytówki domu” mogą grozić właścicielowi budynku kary finansowe (zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to wykroczenie karane mandatem w wysokości do 250 złotych). Warto wspomnieć, że posiadacze nowych nieruchomości, którym nadano z urzędu numer, mają miesiąc na umieszczenie tablicy adresowej.

 
 
Tabliczka adresowa a materiał wykonania

    Tabliczki na dom mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów o odmiennej estetyce i trwałości. Najczęściej powstają z solidnej, tłoczonej blachy aluminiowej, stali szlachetnej czy tworzywa sztucznego (lekkiego PCV itp.).

Bardziej tradycyjne warianty są też produkowane
z ozdobnych płytek ceramicznych lub zaimpregnowa-
nego drewna. Natomiast najbardziej nowoczesne modele są dodatkowo zintegrowane z lampą LED lub zasilane ogniwem fotowoltaicznym, dzięki czemu świecą po zmroku.
 
 
Ile kosztuje standardowa tabliczka na dom?

Na cenę tabliczki adresowej wpływa przede wszystkim technologia i materiał użyty do jej wykonania, ilość ozdobnych elementów, dodatkowych funkcji, jak na przykład folia odblaskowa, podświetlanie czy czujniki zmierzchowe. Najtańsze tabliczki kosztują około 10 złotych – najdroższe nawet do 500 złotych. Warto pamiętać, że cena jest ściśle powiązana z jakością, produkty kosztujące kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych na pewno nie posłużą właścicielom domu przez lata. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup tabliczki w przedziale 100-200 złotych.
 

Najmodniejsze wzory tabliczek adresowych

Najbardziej powszechne są minimalistyczne, proste, kwadratowe i prostokątne tabliczki (biało-granatowe lub biało-czarne). Coraz częściej spotykane są też tabliczki, które swoim wzorem nawiązują bezpośrednio do samej nazwy ulicy (na przykład dla ulicy Łąkowej – tablica posiada ozdoby w postaci kwiatów, a dla ulicy Przemysłowej – industrialne elementy).
 

Jaki rodzaj tabliczki wybrać?

Dobrym wyborem będzie kupno tabliczki adresowej wykonanej ze stali odpornej na korozję, niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV,
dzięki czemu umieszczony na niej numer i nazwa ulicy nigdy nie wyblakną. Jeśli chodzi o wzór
– wszystko zależy od stylu budynku mieszkalnego oraz gustu jego właściciela. Wiele firm oferuje klientom możliwość zaprojektowania własnej unikatowej tabliczki autorskiego pomysłu, osoby, które lubią się wyróżniać i są kreatywne, z pewnością powinny rozważyć tę opcję.
 
Podsumowując, warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas zakupu tabliczki adresowej i wybrać produkt wykonany z solidnych, trwałych materiałów oraz dobrze przemyśleć jej formę. Dzięki temu będzie idealnie komponowała się ze stylem architektonicznym nieruchomości, a poza funkcją informacyjną, stanowiła piękną ozdobę elewacji domu, zwracając uwagę wszystkich gości.

Więcej:  www.alaser.pl 
stat4u PortalPOLSKA.pl