Wiele miast (351)

Terminy wymiany kas fiskalnych na kasy online

 
Ze względu na pandemię COVID-19 Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zmiany w harmonogramie wprowadzania kas fiskalnych online. Które grupy przedsiębiorców mają obecnie obowiązek rejestrować sprzedaż za pomocą kas online, a które muszą się w nie dopiero zaopatrzyć?

Prezentujemy aktualne terminy wymiany kas fiskalnych starego typu na kasy online.

Reklama
Według ustawy w zasadzie każdy przedsiębiorca powinien posiadać kasę fiskalną. Zgodnie z ogólnym, nadrzędnym zapisem, obowiązek ten dotyczy każdego, kto sprzedaje towar lub usługę. W rzeczywistości jednak istnieje wiele zapisów wyłączających z tego obowiązku poszczególne grupy.
 
Przykładowo, nie musi posiadać kasy fiskalne część przedsiębiorców, których roczny dochód nie przekroczył 20 tys. złotych. Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków posiadanie kasy, a konkretnie kasy online, jest konieczne. Niezbędne są kasy fiskalne dla lekarzy, kasy fiskalne dla fryzjerów, kasy fiskalne dla sklepów internetowych, prawników, architektów i przedstawicieli dziesiątków innych zawodów.
 
Aktualnie przedsiębiorcy zobowiązani do ewidencjonowania sprzedawanych towarów lub usług korzystają z trzech rodzajów kas fiskalnych. Są to:
 
• kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii – to urządzenia starszego typu, a jak wskazuje ich nazwa, kopia paragonu jest zapisywana na drugiej rolce papieru umieszczonej w kasie,
 
• kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii – kopia każdego paragonu zostaje zapisana na nośniku danych, np. karcie SD,
 
• kasy fiskalne online – to najnowocześniejsze kasy fiskalne, które wyróżniają się tym, że w sposób bezpośredni, ciągły i zautomatyzowany przekazują dane do Centralnego Repozytorium Kas.
 
Jak działa kasa fiskalna online? Czym różni się ona od kasy z papierowym czy elektronicznym zapisem kopii? Główna różnica polega na przekazywaniu informacji drogą elektroniczną. Kasa fiskalna online wymaga stałego połączenia z internetem. Dzięki temu dane o transakcjach mogą być przekazywane w formie elektronicznej do Centralnego Repozytorium Kas.
 
Warto wiedzieć, że Ministerstwo Finansów chce, aby docelowo wszyscy przedsiębiorcy korzystali z kas online.
 
Z tego względu:
 
• kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii można było kupić do 31 sierpnia 2019 r.,
 
• kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 r.
 
Nie oznacza to jednak, że grupy przedsiębiorców, które nie zostały wymienione przez Ministerstwo Finansów, muszą od razu zaopatrywać się w kasę online. Przeciwnie – ci przedsiębiorcy mogą korzystać z posiadanych urządzeń aż do momentu ich wyeksploatowania.
 
Jaki był dotychczasowy harmonogram wprowadzania kas fiskalnych online?
Pierwotnie Ministerstwo Finansów zakładało, że pierwsza grupa przedsiębiorców zacznie korzystać z kas fiskalnych online już w 2018 r. Ostatecznie ustalony harmonogram przewidywał jednak stopniowe wprowadzenie kas fiskalnych nowego typu, począwszy od 2020 r.
 
 
Wskazane zostały trzy terminy:
 
1. Od 1 stycznia 2020 r. kasa fiskalna online miała znaleźć się w każdym punkcie oferującym:
 
• benzynę silnikową, olej napędowy czy gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych,
 
• usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów.
 
2. Od 1 lipca 2020 r. obowiązek rejestrowania sprzedaży za pośrednictwem kas fiskalnych online mieli mieć przedsiębiorcy:
 
• świadczący stale lub sezonowo usługi związane z żywieniem, czyli stacjonarne placówki gastronomiczne i punkty oferujące usługi w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania,
 
• zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
 
3. Od 1 stycznia 2021 r. kasa fiskalna online miała być używana w punktach oferujących następujące usługi:
 
• fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
 
• prawnicze,
 
• budowlane,
 
• w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 
• związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
 
Dzięki przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku instalacji kas fiskalnych online przedsiębiorcy otrzymali więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów oraz wybór urządzenia.
 
Pandemia koronawirusa wymusiła zmianę powyższych terminów. Pierwsza grupa przedsiębiorców od 1 stycznia 2020 r. już korzysta z kas fiskalnych online. Z kolei na 2021 r. przesunięto wprowadzenie obowiązku używania kas online przez reprezentantów pozostałych kategorii.
 
Kasy fiskalne w ofercie Netvet
 
Oferowane są najwyższej klasy kasy fiskalne od sprawdzonych producentów. Są to modele online, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas i przekazują do niego informacje o sprzedaży, co staje się wymogiem dla coraz większej ilości branż.
 
Ponadto kasy Netvet.pl wyposażone są w liczne funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z nich jest komfortowe oraz ułatwia prowadzenie biznesu. Zaawansowane modele dostępne w ofercie:
 
- umożliwiają połączenie WiFi i LAN,
- umożliwiają połączenie GSM(kasy mobilne),
- są wyposażone w wydajne akumulatory,
- posiadają wejścia USB,
- posiadają wyraźne wyświetlacze,
- są wyposażone w klawiaturę z licznymi klawiszami funkcyjnymi.
 
Dla kogo kasy fiskalne?
 
Według ustawy w zasadzie każdy przedsiębiorca powinien posiadać kasę fiskalną. Zgodnie z ogólnym, nadrzędnym zapisem, obowiązek ten dotyczy każdego, kto sprzedaje towar lub usługę. W rzeczywistości jednak istnieje wiele zapisów wyłączających z tego obowiązku poszczególne grupy. Przykładowo, nie musi posiadać kasy fiskalnej część przedsiębiorców, których roczny dochód nie przekroczył 20 tys. złotych.
 
Niemniej jednak w zdecydowanej większości przypadków posiadanie kasy, a konkretnie kasy online, jest konieczne. Niezbędne są kasy fiskalne dla lekarzy, kasy fiskalne dla fryzjerów, kasy fiskalne dla sklepów internetowych, prawników, architektów i przedstawicieli dziesiątków innych zawodów.
 
Gdzie zamówić kasę fiskalną online i ile kosztuje takie urządzenie?
 
Konieczność wymiany posiadanej kasy fiskalnej na kasę online nie musi wiązać się z niedogodnościami. W Netvet.pl proponujemy klientom kompleksową pomoc – doradzamy i wskazujemy urządzenie, które sprawdzi się w prowadzonych przez nich firmach. W ofercie znajdzie się m.in.:
 
• kasa fiskalna dla lekarza,
 
• kasa fiskalna dla kosmetyczki,
 
• kasa fiskalna dla fryzjera,
 
• kasa fiskalna dla architekta,
 
• kasa fiskalna dla prawnika.
 
 
Więcej informacji: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/


 
stat4u PortalPOLSKA.pl