Wiele miast (351)

W świetle możliwości - jak wykorzystać oświetlenie punktowe?

Lampy punktowe pozwalają podkreślić wybrane elementy przestrzeni, wprowadzić nastrój czy optycznie wyznaczyć strefy użytkowe w pomieszczeniu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów kreują całą paletę możliwości aranżacyjnych niejednokrotnie całkowicie odmieniając charakter wnętrza. O najważniejszych aspektach dotyczących wyboru i rozmieszczenia oświetlenia punktowego opowiada Paulina Boś, ekspert marki Nowodvorski Lighting.

Reklama

Dzięki szerokim możliwościom zastosowania, funkcjonalności oraz minimalistycznej, acz często oryginalnej formie, lampy punktowe zyskują na popularności. Ich podstawową rolą jest uzupełnienie światła emitowanego przez główne źródło - np. centralnie ulokowaną lampę wiszącą. Taki zabieg pozwala np. podkreślić dekoracyjną ścianę, rozświetlić przestrzeń nad stołem jadalnym czy zapewnić doświetlenie przestrzeni roboczej. Coraz częściej, zwłaszcza w przestrzeniach o nowoczesnej aranżacji, oświetlenie punktowe wysuwa się na pierwszy plan, stanowiąc nie tylko uzupełnienie, ale także podstawowe źródło światła.

 

Niewielkie rozmiary i duże możliwości oświetlenia punktowego sprawiają, że łatwo je dostosować do wymogów każdej przestrzeni. Stanowią doskonałe uzupełnienie dla głównej lampy dekoracyjnej, a nierzadko również przejmują funkcję oświetlenia centralnego. Dla przykładu minimalistyczny wygląd opraw, np. z kolekcji MINI LED, pozwala na ich zastosowanie bez obaw o konkurencyjność względem lampy dekoracyjnej. W układzie kilku rozwiązań z kolekcji stanowią natomiast funkcjonalne oświetlenie centralne o mocnym strumieniu światła, wysokim współczynniku oddawania barw - CRI ≥90 oraz żywotności na poziomie 30 000 h, mówi Paulina Boś.

 

Kompaktowe rozmiary opraw punktowych sprawiają, że jest to również doskonałe oświetlenie dla takich pomieszczeń jak kuchnie, łazienki czy korytarze. To często stosunkowo niewielkie wnętrza, w których dużo się dzieje - małe oprawy nie zajmą więc tutaj cennej przestrzeni.

 

Oświetlenie punktowe to idealne rozwiązanie dla przestrzeni o niewielkim metrażu. Umieszczone przy samym suficie nie zabierze nam swobody ruchów np. podczas przebierania się, a jednocześnie pozwoli wprowadzić światło w zakamarki, dzięki czemu np. w przedpokoju łatwiej będzie odnaleźć wszystkie części garderoby. Warto tutaj sięgać zwłaszcza po modele, które pozwolą zmienić kąt padania światła i skierować je dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy, jak. np. wykonane z lakierowanego aluminium reflektory FOCUS MINI LED.

 

Na czy pod?

 

Funkcjonalność lamp punktowych przejawia się również w zróżnicowanym sposobie montażu, który pozwala dostosować ostateczny efekt do indywidualnych oczekiwań i specyfikacji technicznej projektu. Ceniący oświetlenie dyskretnie wpisujące się w aranżację z pewnością docenią modele podtynkowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się minimalizm formy.

 

Przykładem lampy podtynkowej o nowoczesnym designie i uniwersalnym zastosowaniu jest model z kolekcji EYE MOD o jednym lub dwóch źródłach światła. Montaż za pomocą specjalnych mocowań sprawia, że jego instalacja jest bardzo prosta. Ruchoma główka lampy pozwala regulować światło w dużo szerszym zakresie niż przy standardowych rozwiązaniach. Jednocześnie, dzięki formie montażu, lampa nie utrudni np. otwierania szafek umiejscowionych pod samym sufitem, mówi ekspert marki Nowodvorski Lighting.

 

Lampy natynkowe przykręcane są do gładkiej powierzchni warstw wykończeniowych, dzięki czemu pozwalają na ekspozycję oprawy, w dalszym ciągu jednak bez wizualnej dominacji i wprowadzania do aranżacji zdecydowanych dekoracyjnych akcentów.

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są np. spoty z kolekcji PROFILE MONO, które wpinamy do szynoprzewodów. To rozwiązanie pozwala nam na dostosowywanie oświetlenia do bieżących potrzeb. Oprawy możemy przesuwać wzdłuż profili, a ich ruchoma główka pozwala na zmianę kierunku strumienia świetlnego. Warto też podkreślić, że PROFILE MONO są częścią większej kolekcji MONO, w skład której wchodzą lampy stojące, wiszące czy biurkowe dzięki czemu mamy możliwość zaplanowania kompleksowego i spójnego oświetlenia w całym pomieszczeniu, mówi Paulina Boś.

 

Oświetlenie, które nadaje charakter

 

Wszechstronność oświetlenia punktowego obejmuje także całą paletę aranżacyjnych możliwości. Z jego pomocą nie tylko oświetlimy pomieszczenie, ale również wydzielimy w nim dodatkowe strefy. Zamontowanie punktowych lamp nad ścianką medialną sprawi, że bardzo prosto osiągniemy przytulny klimat i nastrój. Równie łatwo możemy np. wydzielić strefę jadalną czy kącik do pracy. Bawiąc się różnymi temperaturami źródła światła w poszczególnych sekcjach możemy też z minuty na minutę odmienić charakter wnętrza - raz kreując przestrzeń sprzyjającą skupieniu i pracy, innym razem oferującą relaks i odprężenie.

 

Warto pamiętać, że proste formy nie oznaczają powtarzalności rozwiązań czy schematów. Wśród licznych kolekcji Nowodvorski Lighting znajdują się zarówno lampy ze szlachetnego mosiądzu czy stali lakierowanej - np. w kolekcji MONO, o podwyższonych parametrach odzwierciedlenia barw jak w przypadku modeli z kolekcji MIDI LED ze zintegrowanym źródłem światła o współczynniku CRI ≥ 90, czy też unikalne, innowatorskie rozwiązania jak np. lampa HALO z systemem świecącej krawędzi, nadające wnętrzom indywidualnego charakteru, mówi Paulina Boś.

 

Minimalistyczne formy oświetlenia punktowego sprawiają, że wpisuje się ono niemal w każdą aranżację, a funkcjonalność i wszechstronność użycia to punkty na plus, za które warto rozważyć jego wykorzystanie do oświetlenia swojej przestrzeni.

 

*Wszystkie rozwiązania przytoczone w materiale pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting.


CENY:

MINI LED: od 199,00 zł
FOCUS MINI LED: 299,00 zł 
EYE MOD: od 139, 00 zł
HALO: 99,00 zł
MIDI LED: 279,00 zł
PROFILE MONO: od 119,00 zł

stat4u PortalPOLSKA.pl