Wiele miast (2)

Wakacje 2015

Wakacje to czas wypoczynku, kolonii, wczasów i podróży. Dla policjantów to czas wytężonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących, a policyjni wodniacy patrolują miejsca wypoczynku, zwracając uwagę na wszystkich, którzy w upalne dni korzystają z kąpieli.

Reklama
Funkcjonariusze przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia. Zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie. Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o najmłodszych i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Akcja od wielu lat realizowana jest wspólnie z innymi instytucjami państwowymi oraz organizacjami społecznymi funkcjonującymi lokalnie.

Bezpieczeństwo na drogach
Apelujemy do kierowców, wyjeżdżających na wakacje, o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu - tym bardziej, że ładna pogodna sprzyja szybkiej jeździe. Ci, którzy jeżdżą brawurowo powinni pamiętać, że od 18 maja br. za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Przypominamy, że w myśl obowiązujących od maja przepisów, ci, którzy zdecydują się na jazdę "na podwójnym gazie" muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary (gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów i do 30 dni aresztu; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia), sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Bezpieczeństwo nad wodą
Aby letni wypoczynek był bezpieczny do komend miejskich i powiatowych policji wkrótce trafią także policjanci OPP w Bydgoszczy, którzy w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia będą pełnić służbę:
* KPP w Aleksandrowie Kujawskim - 6 policjantów, służby na terenie Ciechocinka,
* KPP w Brodnicy - 6 policjantów, służby na terenie działania PP w Zbicznie i Górznie,
* KPP w Mogilnie - 4 policjantów, służby w Przyjezierzu,
* KMP w Toruniu - 4 policjantów, służby w Zalesiu nad Jeziorem Chełmżyńskim i w Kamionkach Małych nad Jeziorem Kamionkowskim,
* KPP w Świeciu - 4 policjantów, służby w Tleniu,
* KPP w Wąbrzeźnie - 4 policjantów, służby w Przydworzu,
* KMP we Włocławku - 4 policjantów, służby na terenie gm. Baruchowo i Chodecz,
* KPP w Żninie - 4 policjantów, służby na terenie działania KP w Barcinie.

Niezależnie od tego wzmocnienia przez cały czas pracują zespoły etatowe, i tak:
- Zespół Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Patrolowego KMP w Bydgoszczy wzmocniony policjantami z innych komórek (7 policjantów, 4 łodzie, 1 ponton, 3 pojazdy),
- Zespół Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji KMP w Toruniu (5 policjantów, 5 łodzi, 1 ponton, 3 pojazdy),
- Ogniwo Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji KMP we Włocławku (6 policjantów, 3 łodzie, 1 ponton, 2 pojazdy).

W sezonie letnim 2015 na terenie woj. kujawsko-pomorskiego uruchomionych zostanie siedem placówek sezonowych w:
- Pieczyskach (KMP w Bydgoszczy),
- Tleniu (KPP w Świeciu),
- Chełmży (KMP w Toruniu),
- Kamionkach Małych (KMP w Toruniu),
- Miejskim Ośrodku Sportu i Wypoczynku w Grudziądzu (KMP w Grudziądzu),
- Przyjezierzu (KPP w Mogilnie), uruchomiony zostanie punkt obsługi interesantów,
- Przydworzu (KPP w Wąbrzeźnie).

W czasie letnich wakacji policjanci deklarują stałą współpracę i organizację wspólnych patroli na wodach i terenach przywodnych ze strażami gminnymi, państwową strażą rybacką, państwową strażą pożarną, ochotniczymi strażami pożarnymi, strażą leśną i WOPR.

Ważne telefony:
112 - telefon alarmowy służb ratowniczych,
997 - telefon alarmowy policji,
998 - telefon alarmowy straży pożarnej,
999 - telefon alarmowy pogotowia ratunkowego,
116111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. (jkd)
 
stat4u PortalPOLSKA.pl