Włodawa
Wolontariusze świętowali

10 lat działalności włodawskiego Centrum Wolontariatu i Międzynarodowy Dzień Wolontariusza- wolontariusze mieli dwie okazje do świętowania

Reklama

5 grudnia Mszą św. w kościele pw. św. Ludwika rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. W trakcie kazania o. Grzegorz Krzyżowski mówił, zwracając się do wolontariuszy: „Cześto coś czynicie i nikt tego nie dostrzega; gdy jest potrzeba- spieszycie z pomocą, aby pokazać temu zmaterializowanemu światu, że można dać coś z siebie, nie licząc na zysk i uznanie”.

Dalsza część uroczystości- po barwnym korowodzie wolontariuszy, który przeszedł przez centrum miasta z radosnymi okrzykami- odbyła się w Publicznym Gimnzajum nr 1. Świętowano z udziałem władz miasta i powiatu- burmistrza Wiesława Muszyńskiego i wicestarosty Adama Panasiuka, służb mundurowych, grona pedagogicznego i wolontariuszy.

Włodawskie Centrum Wolontariatu powstało wiosną 2007 roku. Historia wolontariatu we Włodawie sięga 2003 r., kiedy przy II Liceum Ogólnokształcącym im. A.F. Modrzewskiego powstało Szkolne Koło Wolontariatu, którego inicjatorką i opiekunem jest Agnieszka Czuj.

Stowarzyszenie aktualnie prowadzi m.in. wolontariat nauczycielski, wolontariat hospicyjny czy wolontariat akcyjny. Stowarzyszenie prowadzi także Włodawskie Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

W tym roku grupa nauczycielek z Włodawy została wolontariuszkami roku- panie zostały uhonorowane podczas gali zorganizowanej przez lubelskie Centrum Wolontariatu. Tytuł Wolontariusza Roku Lubelszczyzny 2017 otrzymały: Dorota Kieloch, Agnieszka Pawluk, Agnieszka Czuj, Renata Sidoruk, Aneta Tułacz, Diana Łubkowska, Teresa Szczygielska, Bożena Nilipiuk, Ewelina Komaszewska – Krywicka, Elżbieta Radczuk, Agnieszka Staniak i Katarzyna Marcinek.

Celem działania Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu we Włodawie jest promocja idei wolontariatu, działań wolontarystycznych, a także obalanie mitów na temat wolontariatu. Cele te Stowarzyszenie realizuje od 2007 roku poprzez m.in. cykl spotkań, szkoleń, opracowanie broszury oraz coroczne organizowanie uroczystego dnia wolontariusza. Obecnie siedzibą Stowarzyszenia jest sala nr 41 w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1, gdzie realizowane jest zadanie publiczne pn. Włodawskie Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

Ważna jest otwartość na otrzymanie pomocy- mówi Krystyna Kończal, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.- Jeśli jest otwartość, to dobrze, my- jako wolontariusze- nie możemy ingerować, gdy ktoś odmawia. W tym roku, jako kuratora, zainteresował mnie los dziewczyny samotnie wychowującej dzieci. Pani miała problem alkoholowy, udało się ją nakłonić, aby zgłosiła się na oddział odwykowy. Jej dziećmi zajmuje się matka. Zorganizowałam jej dostawę drewna do domu, znalazł się darczyńca. Przypadek ten pokazuje, że większość rodzin, które otrzymują 500 plus, potrzebują pomocy asystenta rodziny- niekonicznie musi to być pracownik opieki społecznej, może to również być wolontariusz”.

 

 

JS

Reklama_______________________________________________________________________________________

 

Zakupy spożywcze
Zakupy we Włodawie
www.WDomowychCenach.pl
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
do domów, biur, warsztatów itp.
  Bezpłatnie przywozimy
______________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl