Wiele miast (25)

Wrocławscy kreatywni naukowcy Politechniki Wrocławskiej

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Bogusław Szlachetko i dr inż. Michał Lower znaleźli się wśród 30 Kreatywnych, w rankingu organizowanym przez serwis Wroclaw.pl 
 
Obaj naukowcy pracują w zespole start-up Sky Tronic nad sztuczną inteligencją bezzałogowych statków powietrznych, tzw. dronów. Opracowują innowacyjną technologię sterowania lotem opartą na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu  FLC (ang. Fuzzy Logic Controller). 

Reklama
Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytut Transferu Technologii (spółki  celowej Politechniki Wrocławskiej). Sky Tronic działa w strukturze Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT).
 
Nowa technologia sterowania i stabilizacji lotu dla bezzałogowych statków powietrznych zapewni poprawę efektywności sterowania i bezpiecznego przemieszczania się dronów nawet w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Sztuczna inteligencja drona pozwoli mu samodzielnie, autonomicznie, bez interwencji operatora reagować na silne podmuchy wiatru, przeciwdziałać zakłóceniom lotu w wyniku działania zmiennych warunków atmosferycznych oraz np. po odczepieniu ładunku. Dotychczas znane modele dronów mają trudności ze stabilizowaniem lotu, dlatego wymagają czujnego nadzoru operatora i mogą się poruszać tylko w zasięgu działań operatora. 


Fot. Wroclaw.pl
    Natomiast drony wyposażone w systemy opracowywane przez naukowców Politechniki Wrocławskiej będą mogły działać znacznie bardziej samodzielnie. Zapowiada się  przełom w technologii sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi, z którego jeszcze mało kto zdaje sobie sprawę. 
 
Sky Controller FLC oparty jest o logikę rozmytą (Fuzzy Logic Controller) i jego działanie bardziej przypomina sztuczną inteligencję, niż tradycyjny układ proporcjonalno-całkująco-różniczkowy (ang. PID – Proportional Integral
Derivative) zbierający pomiary i reagujący w odpowiedni sposób. Algorytmy sztucznej inteligencji pomogą w nauce i zapamiętywaniu tras przelotu oraz wyznaczaniu alternatywnej drogi prowadzącej do miejsca zdarzenia. Stabilizacja lotu w trudnych warunkach pogodowych np. podczas silnego podmuchu wiatru, wykrycie źródła zagrożenia pożarem oraz przesył obrazu o wysokiej rozdzielczości na żywo mają kluczowe znaczenie podczas koordynowania operacji gaśniczych, poszukiwawczych i ratowniczych. 
 
Spółka technologicznej typu spin-off Sky Tronic uzyskała w tym roku główną nagrodę w polskiej edycji międzynarodowego konkursu New Economy Heoes 2017 i została uznana za jedną z najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych polskich startupów wykorzystujących Internet Rzeczy. Znalazła się także w półfinale międzynarodowego konkursu ABSL Start-Up Challenge 2017 we Wrocławiu. Konkurs ABSL Start-Up Challenge to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących polskie innowacje za granicą. Została doceniona także przez jury międzynarodowego konkursu infoShare Startup Contest 2017 w Gdańsku. Sky Tronic zakwalifikowany został do ścisłego grona 30 ćwierćfinalistów, gdzie zaprezentował swoją innowacyjną technologię sterowania i stabilizacji dla dronów w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starterze.  Zdobyła również uznanie jury międzynarodowej konferencji Wolves Summit 2017, które zakwalifikowało spółkę do ścisłego grona najbardziej innowacyjnych startupów na świecie. 
 
W tym roku Sky Tronic podpisał list intencyjny z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach koło Andrychowa i z Jednostką Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu. Wkrótce na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach koło Andrychowa w Małopolsce znajdować się będą bezzałogowe statki powietrzne, tzw. drony strażackie. Strażacy z OSP Roczyny jako pierwsi przeprowadzą testy nowego drona opracowanego przez wrocławską spółkę Sky Tronic, w codziennej służbie np. w akcjach gaszenia pożarów budynków, terenów leśnych i trawiastych, w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych podczas wypadków drogowych z dużą ilością poszkodowanych, osób zaginionych i poszkodowanych w pożarach itp. - Jesteśmy przekonani, że opracowany przez nas system komunikacji mobilnej dobrze sprawdzi się w codziennej trudnej pracy strażaków – mówi dr inż. Bogusław Szlachetko, dyrektor ds. badań i rozwoju Sky Tronic.  - Testujemy nasze systemy we współpracy z OSP w Roczynach. Chcemy, aby drony specjalistyczne strażackie stały się standardowym wyposażeniem wszystkich jednostek straży pożarnej w Polsce. 
 
Najważniejszym elementem drona strażackiego jest system obserwacji wyposażony w kamerę wizyjną oraz kamerę termowizyjną z tzw. zoomem optycznym, umożliwiającym podgląd, przybliżanie i przesyłanie informacji z miejsca zdarzenia w czasie rzeczywistym do naziemnej stacji dowodzenia akcją ratowniczą. Urządzenie ma trafić na wyposażenie strażaków w 2018 r. Projekt zostanie dofinansowany z funduszy unijnych.
 
– Dostępne na rynku drony nie reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne. To powoduje, że trudno się nimi steruje. Trudno jest zmienić ich wyposażenie lub dołożyć jakiś ładunek. W naszych dronach będzie można to zrobić. To otwiera bardzo wiele nowych możliwości – mówi Michał Lower. 
 
Michał Lower zapowiada także, że zespół już niebawem zaprezentuje demonstracyjną technologię sterowania i nawigacji lotu przeznaczoną dla bezzałogowego obiektu latającego w celach sportowych. Zostanie ona przetestowana w rzeczywistych warunkach, następnie dopracowana i przygotowana do produkcji, tym samym umożliwiając spółce wejście na polski i międzynarodowy rynek. 

Więcej: www.SkyTronic.com.pl
 
(ac)


 
stat4u PortalPOLSKA.pl