Wiele miast (351)

Zadbajmy o dobre opony przed wakacyjnymi wyjazdami

Lato w pełni i ruszamy w wakacyjne wojaże. Motocyklami, samochodami, autokarami, samolotami, bywa że pociągami. Zmotoryzowani turyści przygotowują swoje pojazdy do dalekiej drogi. Akcesoria, nie tylko wakacyjne, a w tym ogumienie nie może zawieść na dalekich trasach. 

Z pomocą przychodzi sklep internetowy CzesciAuto24.pl 

Reklama
Opony motocyklowe

Opony motocyklowe muszą sprostać wyższym wymaganiom niż standardowe ogumienie. Muszą one bowiem wyróżniać się odpowiednią przyczepnością do nawierzchni, a przy tym zapewniać wysoki komfort jazdy oraz łatwość i precyzję prowadzenia motocykla. Ponadto ważną właściwością tego typu ogumienia jest zdolność sprawnego i szybkiego odprowadzania wody.

Mieszanki, z których wykonane są opony motocyklowe muszą być wysokiej jakości, tak aby pojazd był w stanie pokonywać na nich duże odległości bez ryzyka ścierania ani przebicia. Co więcej, ogumienie wpływa również na osiągi motocykla.

 
Wyróżniamy opony motocyklowe przednie i tylne. Należy je montować zgodnie z zaleceniami producenta oraz ich przeznaczeniem, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo i uniknąć ryzyka niewłaściwego zachowania się dwukołowca podczas jazdy.

W zależności od lokalizacji ogumienie może być zrobione z różnych mieszanek gumy. Wiąże się to z tym, że są one odpowiednio odpowiedzialne za różne osiągi np. zadaniem opon tylnych jest przenoszenie mocy motocykla na nawierzchnię drogi, a przednich - absorbowanie większości siły hamowania.

 
 
Rodzaje opon motocyklowych

Opony wybiera się do motocykla na podstawie jego modelu, jak również stylu jazdy. Na rynku można znaleźć wiele typów opon, jak np. klasyczne, szosowe, czy też wyścigowe, sportowe przeznaczone dla amatorów szybkiej jazdy; do off-roadu, którymi można wjechać również na grząskie, kamieniste i piaszczyste nawierzchnie; turystyczne, które zapewniają przyczepność na różnych drogach, a ich bieżnik jest odporny na szybkie zużycie.

Ponadto dostępne jest również ogumienie do cruiserów, chopperów, skuterów i quadów. Poprawnie dobrane opony są gwarancją bezpieczeństwa na drodze, komfortu jazdy, jak również pozostaną wytrzymałe i dobrej jakości przez długi czas.

 
Jakie opony motocyklowe wybrać?

Jak wspomniano wyżej oprócz rodzaju motocykla, nawierzchni i stylu jazdy trzeba również uwzględnić warunki pogodowe, w których mamy zamiar zazwyczaj się poruszać. Mieszanki gumowe zastosowane w oponach z myślą o jeździe w deszczu różnią się od tych, które używane są na suchych drogach. Istotnym dla motocyklistów kryterium jest również własny gust.

Przy wyborze warto kierować się szerokodostępnymi testami oraz opiniami w internecie. Wysokiej jakości opony motocyklowe można znaleźć wśród popularnych producentów, takich jak: Pirelli, Bridgestone, Michelin, Continental, Dunlop, Metzeler itp.

 
Nie można również zapomnieć o zwróceniu uwagi na homologację opon przy zakupie. Z niej dowiemy się o rozmiarze i konstrukcji opony. Homologacja kryje informacje o szerokości, profilu, indeksie maksymalnej prędkości i indeksie nośności, który wyraża maksymalne obciążenie ogumienia.
 
 
Jak prawidłowo użytkować opony, aby służyły przez długi czas?

Najważniejszą kwestią jest dbałość o prawidłowe ciśnienie w oponach. Warto sprawdzać jego wartość co miesiąc. Pamiętaj, że właściwie napompowane opony są kluczem do oszczędnego zużycia paliwa.

Kolejną istotną rzeczą jest prawidłowe wyważenie kół, które redukuje drgania i zapobiega nierównomiernemu zużyciu bieżnika. Wymieniając ogumienie warto również wymienić zawory i kapturki, dzięki temu opony będą szczelne.
 
(ac)
 
Publikacja promocyjna.
stat4u PortalPOLSKA.pl