Wiele miast (351)

Zakup nowej sprężarki – na co zwrócić uwagę?


Nabycie sprężarki do zakładu produkcyjnego jest istotną inwestycją łączącą się z wysokimi kosztami.

Warto w tej sprawie podejmować przemyślane decyzje, pamiętając że jest to zakup, który powinien uwzględniać wieloletnią perspektywę rozwoju zakładu.

Reklama
Poznaj potrzeby zakładu

Potencjalny nabywca systemu do wytwarzania sprężonego powietrza powinien zadać sobie kilka podstawowych pytań. Tylko poznanie na nie odpowiedzi pozwoli określić cechy urządzenia, które spełni nasze oczekiwania.
 
1. Jakie jest zapotrzebowanie zakładu na sprężone powietrze (aktualnie oraz w perspektywie wieloletniej)?
 
Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz urządzeń różniących się pod względem wydajności. Wśród najpopularniejszych znajdują się urządzenia o wydajności od kilku do nawet 60 m3/min.

Zakup 
sprężarki zdolnej do wyprodukowania kilkukrotnie większej ilości sprężonego powietrza nie jest uzasadniony ekonomicznie i może być czynnikiem obniżających konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku.
   

Pamiętać należy jednak, że warto posiadać pewien „zapas” w tym aspekcie, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy w najbliższym czasie nie będzie konieczne zwiększenie mocy przerobowych przedsiębiorstwa.
 
 
2. Jakie cechy sprężarki są dla zakładu szczególnie ważne?
 
System wytwarzania sprężonego powietrza powinien być dostosowany do specyfiki działalności przedsiębiorstwa. Przykładowo, jeśli firma działa w branży spożywczej, to powinna skupić się na czystości sprężonego powietrza, ponieważ tu higiena i wysoka jakość gazu jest elementem priorytetowym. W tym aspekcie, bezkonkurencyjne są urządzenia z serii LENTO, które posiadają certyfikaty urzędów normalizacyjnych oraz instytutów badawczych.
 
 
3. Jak kształtuje się zmienność zapotrzebowania na sprężone powietrze?
 
Warto zastanowić się, czy nie warto zainwestować w sprężarki z płynnie regulowaną wydajnością i ciśnieniem, co w znaczący sposób przełoży się na zużycie energii. Rozwiązanie to jest szczególnie zalecane w przedsiębiorstwach ze zmiennym poziomem zapotrzebowania na sprężone powietrze.
 
Są to jedne z podstawowych pytań, na jakie powinien sobie odpowiedzieć przyszły nabywca sprężarki. Mając już ogólne pojęcie na temat tego, czego oczekujemy, możemy przyjrzeć się niektórym funkcjom w nowoczesnych urządzeniach.
 
 
Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem sprężarki?
 
Wydajność – sprężarka musi co najmniej pokrywać w 120% zapotrzebowanie na powietrze w realizowanych przez przedsiębiorstwo procesach technologicznych.
 
Sprawność (energooszczędność) – jest to parametr pokazujący, jak duża część dostarczonej do urządzenia energii jest bezpowrotnie tracona. Warto poszukiwać sprężarek z napędem bezpośrednim, gdzie te straty są relatywnie niskie.

Czystość sprężonego powietrza – urządzenia bezolejowe co do zasady pozwalają osiągnąć najniższy poziom zawartości zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu. Warto zwracać uwagę na posiadane przez urządzenie certyfikaty oraz potwierdzenia ze strony instytutów badawczych.
 
Sterowanie urządzeniem – to element, na podstawie którego można określić, czy wydajność, ciśnienie robocze oraz inne parametry są regulowane. Jeśli sprężarka może być programowana, to jej obsługa będzie ograniczona do minimum.

System odzyskiwania energii – nowoczesne urządzenia posiadają funkcję odpowiedzialną za wykorzystywanie ciepła generowanego w trakcie produkcji sprężonego powietrza. Jest ono używane do ogrzewania zakładu przemysłowego, dzięki zastosowaniu płytowych wymienników ciepła.
 
Niskie koszty serwisowania urządzenia – tzw. obsługa posprzedażowa jest istotna w przypadku tego rodzaju zakupu. Pamiętajmy o tym, że potencjalny remont sprężarki przemysłowej może stanowić znaczący koszt dla przedsiębiorstwa. Zwracajmy uwagę na warunki gwarancji urządzenia.
 
W przypadku długofalowych inwestycji nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną urządzenia, ponieważ w wieloletniej perspektywie traci ona na znaczeniu. Istotniejsza staje się energochłonność czy żywotność urządzenia, które mogą przynieść wymierne korzyści finansowe firmie.
 
 
Więcej: Almig.pl - sprężarki powietrza



 
stat4u PortalPOLSKA.pl